ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1


 

Aktualności

Witamy serdecznie na oficjalnej stronie   


Zapraszamy wszystkich młodych ludzi do naszej szkoły. Znajdziesz tu miłą atmosferę, dobrze wyposażone pracownie, kompetentnych nauczycieli i  wyrozumiałą dyrekcję.

 Ligoń na YOUTUBE

Teledysk 2012/13         55 Lecie II LO          Współpraca z AON            Teledysk 2013/14  


 

Wirtualny spacer po szkole…            LIGOŃ na FACEBOOK  12.11.2014

 Msza  w parafii św. Barbary 

Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia i II LO zapraszają na mszę w intencji 125 rocznicy śmierci patrona J. Ligonia.

parafia św. Barbary 16.11. br. o godzinie 1200

  15.10.2014

VIII CHORZOWSKA KAMPANIA „POLA NADZIEI”

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do Chorzowskiej Kampanii „Pola Nadziei” , w ramach której posadziliśmy przed szkołą około stu cebulek żonkilowych. Kampania ta wywodzi się z Wielkiej Brytanii, a od kilku lat „rozkwita” żonkilami w całej Polsce. Kwiaty te są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
Celem „Pól nadziei” jest edukacja na temat stosunku do ludzi nieuleczalnie chorych, nauka tolerancji oraz pozyskiwania środków na opiekę nad pacjentami Chorzowskiego Hospicjum.

więcej 

  15.10.2014

„Spacer po wieczornym niebie”

Dzięki uprzejmości dyrektora Obserwatorium Astronomicznego Lecha Motyki młodzież II Liceum Ogólnokształcącego 10.10.2014r.  skorzystała z okazji obserwacji nieba po zapadnięciu zmroku. Piątkowy wieczór okazał się być pogodnym i odpowiednim na „spacer po niebie”. Zajęcia poprowadził wolontariusz Pan Tomasz Mazur. Przez największy w Polsce refraktor pokazał obiekty astronomiczne, gwiazdy podwójne, gromady kuliste, mgławice. Wyjaśnił, jak wygląda warsztat pracy astronoma, wprowadził w fascynujące zagadnienia budowy i ewolucji Wszechświata.

więcej 

 

  15.10.2014

Zaproszenie na warsztaty: FILCOWANIE NA SUCHO

dla uczniów, ich rodziców i pracowników ZSO nr 1

29.10.2014 (środa)
godz. 16.oo sala 310
Warsztaty rękodzieła: filcowanie na sucho /aplikacje na tkaninie, biżuteria/

Planowany czas trwania warsztatów – dwie godziny.

Materiały do pracy zapewnia szkoła.

Potwierdzenie udziału w warsztatach do 23 października

(Librus  – mgr Anna Chwapińska / Biblioteka szkolna – lista zapisów).

  30.09.2014

Dobra frekwencja się opłaca!

Klasa IA w roku szkolnym 2013/14 zajęła pierwsze miejsce w rankingu frekwencji klas II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia.
W nagrodę, podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego, uczniowie otrzymali od Pani Dyrektor talon na pokrycie kosztów przejazdu podczas wycieczki klasowej. Była to dla wszystkich duża niespodzianka, która uczniom ( a także wychowawczyni) sprawiła ogromną radość.
30 września przyszedł czas na „nagrodową ” wycieczkę. Po dyskusjach, dokąd się udać, klasa jako cel obrała Cieszyn.

więcej 

  30.09.2014

Uroczysta msza św.w intencji generała dywizji Wojska Polskiego Arcybiskupa Józefa Gawliny

Dnia 21.09.2014 r. młodzież naszego II LO im.Juliusza Ligonia brała udział w uroczystej Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem Św. Barbary. Msza upamiętniała postać wybitnego kapłana i żołnierza – generała dywizji Wojska Polskiego Arcybiskupa Józefa Gawliny .
Uczniowie klas wojskowej i policyjnej w pełnym rynsztunku stanowili asystę i pełnili obowiązki kompanii honorowej na tej uroczystości.
Mszę uświetnił swym udziałem Arcybiskup Wiktor Skworc, który podkreślił zaangażowanie naszych uczniów w upamiętnieniu 50 rocznicy śmierci tego wybitnego Polaka i Ślązaka.
  19.09.2014

Biwak nad jeziorem w Pławnowicach

W dniach 18-19 września br. odbył się biwak nad jeziorem w Pławnowicach. Uczestniczyła w nim młodzież z klasy IB i IIB liceum.
Pełni energii i zapału od razu po przyjeździe zabraliśmy się do rozkładania namiotów i rozpakowywania bagaży.
Spotkało nas wiele atrakcji m.in. pływanie kajakami, rejs jachtem, kąpiel w jeziorze, nocna przechadzka oraz otrzęsiny klasy pierwszej.
Dzięki tej wycieczce obie klasy się zintegrowały. Klasa IIB włożyła wiele przygotowań, aby chrzest pierwszej klasy wypadł jak najlepiej. Młodzież bawiła się świetnie. Wszelkie oczekiwania przeszła klasa IB, która potrafiła się świetnie bawić i jednocześnie była bardzo odpowiedzialna.

więcej 

  18.09.2014

Rezerwat Przyrody „Góra Zborów” – tam byliśmy.

18 września 2014 r. uczniowie klasy IA LO zorganizowali wycieczkę integracyjną.  Jako cel wyjazdu wybrano Rezerwat Przyrody „Góra Zborów”. Młodzież, spacerując ścieżką dydaktyczną, podziwiała krajobraz górnojurajski o rzeźbie krasowej, roślinność naskalną, zarośla i murawy kserotermiczne.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie, pod opieką przewodnika CDPiKJ, jednej z największych jaskiń tego obszaru – Jaskini Głębokiej. Uczniowie zapoznali się z genezą tego miejsca, elementami bogatej szaty naciekowej, efektami zmian wywołanych przez człowieka. Mieli przyjemność bliskiego spotkania z nietoperzami, licznie występującymi w jaskini.

więcej 

  16.09.2014

Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 17 września 2014 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Liceum.
Startowało 6 kandydatów. Po podliczeniu głosów:

- przewodniczącym został Marcin Krogulewski,

- Zastępcą została Ewa Jasińska

- Funkcje skarbnika przyjęła Gabriella Łuczak.

Pozostali kandydaci zostali przyjęci do Samorządu i wraz z innymi uczniami czuwać będą nad życiem szkolnym.

Życzymy Wam powodzenia

  16.09.2014

Zapraszamy, zapraszamy, zapraszamy.

Drodzy Uczniowie, Absolwenci, Miłośnicy „Ligonia”

Dnia 8 czerwca 2015 r. wyruszamy na niezwykłą wyprawę. Będzie to wyjazd studyjny, na którym pogłębimy wiedzę o krajach Beneluxu i „słodkiej Francji”- jak mawiał hr. Roland.

Z Chorzowa ruszymy przez Niemcy, do Amsterdamu, Antwerpii , Brukseli  i  Paryża. Po zwiedzeniu krajów Beneluxu i stolicy Francji, pojedziemy obejrzeć zamki nad Loarą, tajemnicze Chartres oraz ogrody i pałac Wersalu. Atrakcje Paryża dopełni rejs po Sekwanie, zwiedzanie Luwru oraz objazd „Paris by night”.Całą wyprawę zakończymy 13 czerwca przed naszym wspaniałym „Ligoniem”.

Szczegóły w załączonym programie,

a dodatkowych informacji udzieli p. Andrzej Dulian.

więcej 

  1.09.2014

Uroczyste przywitanie nowego roku szkolnego 2014/ 2015

1 września to dzień ,w którym po dwóch miesiącach odpoczynku wracamy do książek, zeszytów oraz intensywnej nauki. Uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego rozpoczęły się mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Barbary. Dyrektor szkoły mgr Grażyna Widera miłym uśmiechem i ciepłymi słowami szczególnie gorąco powitała wszystkich uczniów, którzy dopiero wkroczyli do murów naszego liceum lub gimnazjum   i zaczynają nowy etap swojego życia. W trakcie uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy II B, młodzież uczciła minutą ciszy 75 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Nie  zabrakło również miłych spotkań z wychowawcami i nauczycielami.

Życzymy wszystkim udanego roku szkolnego

oraz dobrych wyników w nauce ! 

  31.08.2014

Wyprawka szkolna 2014/2015

Wyprawka szkolna 2014/2015 to rządowy program pomocy uczniom w zakresie dofinansowania zakupu podręczników. Wartość pomocy wynosi 445 zł dla uczniów z kryterium dochodowego oraz dla uczniów niepełnosprawnych gimnazjum- 350 zł , liceum- 445 zł .

I. O dofinansowanie zakupu podręczników mogą się ubiegać :

  1.  uczniowie klas trzecich liceum u których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 539 zł netto;
  2. uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
  3. uczniowie niespełniający kryterium dochodowego,
pełna informacja i wnioski

bbbbbb

bbbbbb

bbbbbb

bbbbbb

bbbbbb

bbbbbb

bbbbbb

bbbbbb

bbbbbb

  27.06.2014

Kolejny rok za nami…

„Upływa szybko życie, jak potok płynie czas”.

Jakże prawdziwie brzmiały dziś słowa znanej piosenki biesiadnej. Wydaje się, że dopiero zaczął się rok szkolny, a tu już trzeba było się rozstać. Na pożegnalnej akademii były chwile podniosłe i radosne, zabawne i skłaniające  nas do zadumy nad życiem. Za sprawą pani dyrektor Grażyny Widery, wręczającej świadectwa i liczne nagrody, młodzież uświadomiła sobie, jak ciężką pracę wykonała przez ostatni rok. W oczach uczniów klas trzecich gimnazjum, którzy przygotowali pod okiem polonistki pani Barbary Bugdoł uroczystość wieńczącą rok szkolny, zakręciła się niejedna łezka, bo, jak mówią słowa innej piosenki, ”I tak się trudno rozstać i tak się trudno rozstać”.

  13.06.2014

 Wycieczka do ZOO

W dniu 13.06 grupa uczniów, realizujących rozszerzenie z biologii w klasie IIB, udała się na wycieczkę do chorzowskiego ZOO. W czasie pobytu w ogrodzie mieliśmy okazję do obserwacji licznych gatunków zwierząt, a z niektórymi z nich zawiązaliśmy prawie przyjacielskie kontakty. Tylko małe wielbłądziątka nie chciały do nas podejść, chociaż ich opiekunka mocno nakłaniała je do tego. Za to prawdziwym pieszczochem okazał się osiołek, który podsuwał swój pyszczek do głaskania. Mieliśmy także okazję poczuć uścisk Pytona tygrysiego i dotyk gładkiej skóry Lancetogłowa mlecznego.

więcej 

  11.06.2014

„Sportowa Spartakiada Przedszkolaków”

W sali MORIS, 11 czerwca, licealiści przeprowadzili rożne konkurencje dla przedszkolaków na „Sportowej Spartakiadzie Przedszkolaków”.

Duch sportowy i dobra zabawa  towarzyszyła wszystkim uczestnikom.

 

więcej 

 

  10.06.2014

Zawody w piłce nożnej dziewcząt.

W dniu 10.06.2014 r. dziewczyny z II LO wzięły udział w finałowych zawodach w piłce nożnej dziewcząt z chorzowskich szkół ponadgimnazjalnych. Nasze uczennice zajęły zaszczytne 3 miejsce w Chorzowie.
hdjhjdhjahdjhajdhjahdddddddddddddddddddddbbbbbb

hhhhhhhhhhbbbbd

Gratulacje

więcej 

  2.06.2014

Hura!!!    mamy II miejsce w województwie – „Sprawni jak żołnierze”

Udział chłopców z klas wojskowych w zawodach wojewódzkich „Sprawni jak żołnierze” , które odbyły się w Rybniku, zaowocował II miejscem na szczeblu wojewódzkim i zdobyciem srebrnego pucharu.

 

opiekunowie:  mgr B. Janiszewska

mjr M. Madeja

więcej 

  2.06.2014

CHORZOWSKI FESTIWAL BANIEK MYDLANYCH

Wszystkie dzieci w południe wypuszczały setki baniek mydlanych! Ponadto na najmłodszych czekały  cztery strefy tematyczne: gier podwórkowych, militarna, plastyczna i Scena pod Estakadą!  Brano udział  w konkursach, zabawach, przejażdżce  bajowym tramwajem i spotkano Pana Kleksa, Smerfy i inne bajkowe postacie!

 

My tam byliśmy.

więcej 

  23.05.2014

WIELKA FETA – NASZ FESTYN.

Zapewniliśmy wiele atrakcji, między innymi: występy zespołów wokalnych i tanecznych, pokaz bojowy klas mundurowych, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, wystawę zwierząt oraz origami. W programie były również wróżby i horoskopy, dla chętnych  była możliwość wykonania fotografii rodzinnej. Spragnionym rywalizacji poleciliśmy gry planszowe, hula-hop, skakanie „w gumę”, piłkarzyki, czy tenis stołowy. Podczas imprezy  można było zapoznać się z zasadami gry boules, a także dowiedzieć się na czym polega technika decoupage oraz wykonać rzeźbę z masy solnej. Dla smakoszy był kiermasz ciast (w tym te upieczone przez dyrekcję i nauczycieli) , potrawy śląskie, cukrową watę oraz grochówkę. Na swoje stoisko zaprosili Nas  także przedstawiciele Rady Rodziców.  Oprawę muzyczną zapewnia DJ Petro Style.
Wystąpili: wokalistka Oliwia Skop, zespół Li’, szkolny zespół cheerleaderek „Zumba”, grupa taneczna „Dancing Queens” w składzie : Klaudia Chorzępa była miss nastolatek „FEDD 2013″. Roksana Wypchło, Roksana Zmieszkoł, Agnieszka Rabenda, Wiktoria Psiuch. Agnieszka Kulesza, Dominika Poniatowska v-ce miss „FEDD 2014″ w Czechach, Zespół Rockowy, oraz goście Eliza Wietrzyńska – Finalistka programu Bitwa na Głosy https://www.youtube.com/watch?v=6w5BNhmXoaM i Kamil Kubas – Finalista Bitwa na Głosy https://www.youtube.com/watch?v=tbN_YiIXmgE&feature=youtu.be
Koncert poprowadzili : Daria Gwara oraz Paweł Zioła.
Pomoc w organizacji Festynu zapewnił niezawodny Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie.

zobacz galerię 

  20.05.2014

“W hołdzie naszemu papieżowi”

19 maja 2014 roku w kościele pw. św. Barbary w Chorzowie miało  miejsce niezwykłe wydarzenie. Uczniowie naszego Zespołu Szkół wspólnie z uczniami sąsiadującego z nami Zespołu Szkół Integracyjnych przygotowali widowisko z okazji kanonizacji i rocznicy urodzinpolskiego papieża Jana Pawła II.

aa

 

więcej 

  03.05.2014

Witaj Majowa Jutrzenko

W dwieście dwudziestą trzecią rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja społeczność szkolna w strojach galowych spotkała się na uroczystej akademii przygotowanej przez klasę IA.
Uczniowie w montażu słowno – muzycznym przypomnieli historię uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ( po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku ) nowoczesnej, spisanej konstytucji.

 

więcej 

 

  30.04.2014

Wyróżnienie dla naszej szkoły na szczeblu ogólnopolskim

Wyróżnienie dla Projektu Comenius „Key competences to prepare our students for an entrepreneurial mindset” (Kompetencje kluczowe a przygotowanie naszych uczniów do przedsiębiorczego myślenia) realizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im Juliusza Ligonia w Chorzowie w latach 2011-2013. Nasza szkoła oraz koordynator Projektu KEM, mgr Ewa Bałazińska, otrzymali od Agencji Narodowej w Warszawie dyplomy z wyrazami uznania za pracę w programie „Uczenie się przez całe życia” COMENIUS

Dyplom dla II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Ligonia 

więcej 

 

  30.04.2014

Konkurs fotograficzny „na tropie wiosny”

Konkurs przeznaczony był dla wszystkich uczniów ZSO nr 1 w Chorzowie (Gimnazjum nr 3 i II Liceum Ogólnokształcące), a uczeń mógł zgłosić nawet kilka zdjęć. Prace konkursowe można było składać w wersji papierowej lub przesłać drogą elektroniczną w formie cyfrowej.Na konkurs wpłynęły 23 zdjęcia (20 z Gimnazjum i 3 z Liceum).

Podsumowanie konkursu odbyło się 30 kwietnia 2014 r. podczas apelu. Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz dodatkową ocenę z aktywności na przedmiocie geografia.

więcej 

  7.04.2014

Wycieczka w  ramach współpracy z Akademią Obrony Narodowej

W ramach współpracy z Akademią Obrony Narodowej młodzież szkolna wyjechała 7 kwietnia do Warszawy aby nie tylko pooglądać Park Militarny, ale przede wszystkim wziąć udział w wykładzie        i debacie poświęconej  bezpieczeństwu Polski w stosunkach międzynarodowych. Gościem Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej  był minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Spotkanie z ministrem zdominowała problematyka ukraińska, choć rozmawiano również o Grupie Wyszehradzkiej, Gruzji  i nowym sekretarzu generalnym NATO.

więcej 

 

  4.04.2014

„Choroby wektorowe” – Światowy Dzień Zdrowia 2014

„Choroby wektorowe” pod takim hasłem będzie obchodzony 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia 2014. Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce. Podczas tegorocznego światowego Dnia Zdrowia chcemy zwrócić uwagę na boreliozę i inne choroby odkleszczowe.

 

  1.04.2014

Kuśwa” i „Babi” w II LO w Chorzowie

Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy Chorzowskiej Strefy Wolontariatu. Wśród zaproszonych gości, oprócz piłkarzy Ruchu, znaleźli się również m.in. Augustyn Bujak, dwukrotny mistrz Polski w barwach „Niebieskich” (1951 i 1952) Krzysztof Podchul, trener lekkoatletyki z Chorzowa. Sportowcy wspominali, w jaki sposób zaczynali przygodę ze sportem i jak przebiegały ich kariery.

Pełna informacja na stronie Ruch Chorzów.

 

 

  31.03.2014

Chorzowski Festiwal Nauki

Na 6 Chorzowski Festiwal Nauki zapraszają uczniowie II LO im. Juliusza Ligonia w Chorzowie oraz Gimnazjum nr 3 im Kornela Makuszyńskiego w Chorzowie. Licealiści pomagali podczas inauguracji 6. Chorzowskiego Festiwalu Nauki oraz przy organizacji pokazu „Jak to działa” czyli wóz transmisyjny TVP od środka. Doświadczenia, eksperymenty, pokazy i wykłady – to wszystko w ramach Wielkiego Święta Nauki. Zobacz jak uczestniczą w Festiwalu Nauki nasi uczniowie.

więcej 

 

  29.3.2014

Pokazy z chemii

W dniu 20 marca 2014 r. zawitała do nas firma ArtScience, która  powstała z myślą  o upowszechnianiu alternatywnych form edukacji w szkołach i przedszkolach oraz promocji nauk przyrodniczych we wszystkich innych środowiskach. Oferta pokazów naukowych i warsztatów laboratoryjnych skierowana jest do tych, którzy chcieliby w nauce dostrzec coś więcej poza nieprzebranym morzem wzorów i gąszczem skomplikowanych teorii.

Pokaz zorganizowany w naszej szkole był zatytułowany ,, Od wrzenia do gazu”. Cała gama doświadczeń pokazała uczniom naukę z innej perspektywy.

więcej 

  30.03.2014

Zajęcia dydaktyczne z geografii

W marcu uczniowie klas II LO, w ramach lekcji z geografii rozszerzonej, wybrali się na zajęcia dydaktyczne do Planetarium Śląskiego. Wyposażone w aparaturę projekcyjną planetarium pozwala odtwarzać wygląd nieba w dowolnym i czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemi i w jej sąsiedztwie. Młodzież uczestniczyła w seansie „Fascynujący kosmos”, w czasie którego zapoznała się z elementami sfery niebieskiej (równik i południk niebieski, ekliptyka, oś świata),zasadami orientacji na sferze niebieskiej, strukturą i składnikami Układu Słonecznego, Galaktyki, Wszechświata.

więcej 

  29.03.2014

Ligoń pachnący lawendą

Marzec – tradycyjny miesiąc frankofonii jest już od trzynastu lat czasem, w którym w naszej szkole odbywają się konkursy poświęcone promocji języka francuskiego. Hasło ” Francja w moich oczach ” jest bardzo dobrze znane wszystkim miłośnikom Francji oraz młodym ,chorzowskim artystom.
Tegoroczna edycja konkursu plastycznego była poświęcona regionom Francji i w pracach uczniów królował region Pikardii, Ile de France , a przede wszystkim Prowansja z jej polami lawendy.
W dniu 28 marca odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu ( wyniki konkursu opublikowane są na naszej stronie).

więcej 

  27.03.2014

WERNISAŻ LIGONIOWSKI

ZAPRASZAMY

II LO im.Juliusza Ligonia w Chorzowie ma zaszczyt zaprosić Państwa na ,,I Wernisaż Ligoniowski’’.
Wernisaż odbędzie się 27.03.2014r o godz 17:00 w Chorzowie przy ulicy Wolności 91a.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace malarskie oraz fotograficzne naszych uczniów.
Chętnych do wystawienia swoich prac prosimy o kontakt do organizatorów. Serdecznie zapraszamy uczniów oraz nauczycieli

Organizatorzy:
Adrianna Stokłosa
Łukasz Szczepański

więcej 

  25.03.2014

Wyniki konkursu plastycznego ” Francja w moich oczach”

 

Laureatom gratulujemy oraz zapraszamy wraz z opiekunami na wręczenie nagród do ZSO nr 1 w Chorzowie ul.3 Maja 22  dnia 28  marca 2014 roku o godzinie 12.00

 

więcej 

 

Wyniki konkursu plastyczn

  24.03.2014

Konkurs „READING BROADENS YOUR MIND”- rozstrzygnięty

Międzyszkolny konkurs wiedzy z języka angielskiego, w którym wzięło udział 29 uczniów z 8 szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta Chorzowa,

„Reading broadens your mind” został rozstrzygnięty. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Szczególne gratulacje składamy na ręce laureatów konkursu zapraszając jednocześnie  do uczestnictwa w kolejnej edycji za rok. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców I, II oraz III miejsce zajęli uczniowie  Zespółu Szkół SRKAK im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda oraz przyznała trzy wyróżnienia, które otrzymali uczniowie: Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie; Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Chorzowie  oraz AZSO nr 2 w Chorzowie.

Z poważaniem

mgr Iwona Wieczorek

  20.03.2014

Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”

To już jutro uczniowie ZSO nr 1, jak co roku, będą zmagać się z „matematycznym kangurem”.

życzymy Wszystkim udanej walki

Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana.

W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność.  Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu.

 

  4.03.2014

Rachmistrz szkoły – kto zapamięta jak najwięcej liczb rozwinięcia liczby Pi

 

  • Termin: 14.03.2014r. godz.: 11:05 sala 201

Nagroda w konkursie: I m – ocena 5 (waga jak za sprawdzian), II m – ocena 5 (waga jak za kartkówkę), III m ocena 5 z wagą jak za aktywność
WIERSZE

  • Termin: 14.03.2014r. godz.: 10:10 sala 201

Wyrecytuję wiersz, którego tematyką jest liczba Pi lub wiersz, którego wyrazy zawierają tyle liter ile kolejne rozwinięcia liczby Pi.
Nagroda w konkursie: I, II, III m. ocena 5 (waga jak za odpowiedź ustną)

  • Termin: 14.03.2014r. godz.: 11:05 sala 201

więcej 

 

  3.03.2014

Szkolny Ośrodek Kariery

Kończysz gimnazjum, kończysz liceum i co dalej??? 

Jak dobrze zaplanować KOLEJNY ETAP
swojego życia???

ZAWÓD czy STUDIA???

Nie wiesz CO WYBRAĆ???  

Zgłoś się do Szkolnego Ośrodka Kariery

START marzec 2014 r.

więcej 

  27.02.2014

Szczegółowe kryteria rekrutacji kandydatów do klas pierwszych

II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia

w roku szkolnym 2014/2015

więcej 

  20.02.2014

Konkurs szachowy i Scrabble

W czwartek 20 lutego 2014 roku w murach naszej szkoły po raz piąty odbył się równoległy konkurs szachowy i Scrabble. Na sali gimnastycznej podczas dwóch godzin lekcyjnych szachiści rozgrywali swoje partie pod okiem prof. Grzegorza Macha a scrabbliści toczyli ze sobą dwa planszowe pojedynki, którym bacznie przyglądała się opiekunka szkolnego Koła Miłośników Gry w Scrabble pani prof. Barbara Bugdoł.
W turnieju udział biorą uczniowie Gimnazjum i Liceum, ale klasyfikacja odbywa się łącznie.

więcej 

  18.02.2014

Gratulujemy Absolwentowi Naszego Liceum

„Sukces można osiągnąć ciężką pracą i ogólnie mówiąc: prawdą”
Andrzej Lampert

Andrzej Lampert: Rzeczywiście przebyłem dość nietypową drogę. Moje początki były takie, jakie miałem możliwości. Urodziłem się na Śląsku, w Chorzowie, gdzie uczyłem się gry na akordeonie w tamtejszym ognisku muzycznym, później śpiewu klasycznego w szkole muzycznej, w Katowicach, zaś śpiewu „rozrywkowego” na Wydziale Jazzu. Od najmłodszych lat interesowały mnie sport, teatr, taniec. W mojej najbliższej rodzinie nie było tradycji związanych z muzyką klasyczną, dlatego wpierw zająłem się lżejszą muzyką. Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej m.in. dzięki sugestii kilku pedagogów, którzy zachęcali mnie do dalszej edukacji, trafiłem do Akademii Muzycznej w Krakowie.

Pełna wypowiedź na cjg.gazeta.pl.

  14.02.2014

Akcja Krajowego Centrum ds. AIDS

Uprzejmie informujemy, iż Krajowe Centrum ds. AIDS z okazji Święta Zakochanych – 14 lutego przygotowało akcję, która ma zachęcić młode, pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV. Wykonanie takiego testu jest wyrazem troski o zdrowie – zarówno swoje własne, jak i naszego Walentego lub Walentynki.
Jednym z elementów tego święta jest wzajemne wręczanie sobie upominków, dlatego Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało kartkę pocztową „Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test” z krotką informacją o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie.

Pomyśl o zrobieniu testu na HIV i namów na test partnera. Test można zrobić anonimowo i bezpłatnie w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) na terenie Polski.
Aktualna lista wszystkich PKD znajduje się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl.

  12.02.2014

‘’ Francja w moich oczach-regiony Francji”

Dyrekcja ZSO Nr1 w Chorzowie II LO im. J.Ligonia organizuje trzynastą edycję konkursu plastycznego  dla  uczniów pod hasłem: ‘’ Francja w moich oczach-regiony Francji”.

Celem konkursu jest poznanie regionów Francji oraz promocja nauki języka francuskiego wśród uczniów chorzowskich szkół.

Prace konkursowe powinny ilustrować zabytki oraz atrakcje jednego, wybranego regionu. Wybierzmy się w artystyczną podróż do Francji, puśćmy wodze fantazji.

więcej 

 

  12.02.2014

‘’ Śpiewamy po Francusku‘’

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w  Chorzowie zaprasza do udziału w konkursie : ‘’Śpiewamy po Francusku‘’.

Konkurs ma na celu propagowanie piosenki wykonywanej w języku francuskim oraz ukazanie piękna oraz bogactwa tego języka. Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych.

 

 

więcej 

  13.01.2014

Srebrny Laur dla naszego absolwenta

Miło nam poinformować, że Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie Jerzy Kędziora absolwent naszego Liceum otrzymał Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji przyznany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach . W ten sposób zostały wyróżnione działania Dyrektora na rzecz tworzenia miejsc pracy, pozyskiwania środków finansowych ze źródeł krajowych i zagranicznych umożliwiających powstawanie nowych miejsc pracy w Chorzowie i tym samym zatrudnianie osób bezrobotnych oraz promowanie przedsiębiorczości. Wyróżnienie zostało przyznane na uroczystej Galii z okazji rozstrzygnięcia XII edycji konkursu „ Chorzowski Przedsiębiorca Roku” która odbyła się 13.01.2014 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

  12.01.2014

Wspólny Patrol – WOŚP 

Uczniowie II LO im. Juliusza Ligonia w Chorzowie w ramach projektu „Wspólny patrol” realizowanego przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Chorzowie w niedzielę 12 stycznia 2014 r. pomagali w zapewnieniu bezpieczeństwa kwestującym oraz mieszkańcom Naszego Miasta.

więcej 

 

 

  3.01.2014

„READING BROADENS YOUR MIND” 

II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w ZSO NR 1 w Chorzowie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych  z terenu Chorzowa na międzyszkolny konkurs wiedzy z języka angielskiego:

„READING BROADENS YOUR MIND”        

“You don’t have to burn books to destroy a culture.
Just get people to stop reading them” – Ray Bradbury

REGULAMIN KONKURSU

więcej  

 

Strona: 1 2 3