• DBI 2024 LEKCJE oline

     • Czwartek, 14.03.2024, godz. 8.55 - 9.40
      • Jak odróżnić fake od newsa? (SPP)

       Jak odróżnić fake od newsa? (SPP)

       Lekcja opiera się na wystąpieniach z Digital Youth Forum - wydarzenia poświęconego edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii. Celem lekcji jest zapoznanie ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w internecie.

       Maciej Kępka – absolwent Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pracuje w programie Dziecko w sieci przy projektach edukacyjnych. Zaangażowany w organizację Digital Youth Forum i Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. Trener w tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Streetworker w Stowarzyszeniu Program Stacja, pracujący z młodymi osobami w kryzysie.

     • Środa, 06.03.2024, godz. 08:55 - 9.40
      • Jak radzić sobie z dezinformacją? (SPP)

       Jak radzić sobie z dezinformacją? (SPP)

       Na tej lekcji dowiedziecie się, czym jest dezinformacja i czemu jest groźna. Nie powiemy Wam, że TikTok i Instagram to samo zło, ale pokażemy jak bronić się przed szkodliwymi treściami. Poznacie też techniki dezinformacji takie jakie deepfake czy dowód anegdotyczny. Oprócz teorii, będzie także sporo praktyki – dowiecie się jak rozpoznawać fałszywe informacje i jak się przed nimi bronić.

       Kamil Oleszkiewicz - specjalista w zakresie komunikacji kryzysowej i promocyjnej. Prowadzi szkolenia i seminaria z zakresu przeciwdziałania dezinformacji. Trener umiejętności miękkich i wystąpień publicznych. Działacz społeczny w ramach programów Unii Europejskiej. Doświadczenie zdobywał w organizacjach pozarządowych i non-profit.

     • Środa, 28.02.2024, godz. 08:55 - 9.40
      • Ciało nie określa. Marta Wojtas (FDDS).

       Ciało nie określa. Marta Wojtas (FDDS).

       Celem zajęć jest przybliżenie uczniom tematu ciałoneutralności. Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób kształtować samoocenę, nie opierając się jedynie na ocenie wyglądu. Przez zadania praktyczne poszerzą również perspektywy postrzegania siebie i własnego ciała.

       Marta Wojtas – psycholożka, trenerka, w trakcie 4-letniej szkoły psychoterapii w podejściu psychodynamicznym. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego i Studium Komunikacji Międzykulturowej Uniwersytetu w Tampere w Finlandii. W FDDS koordynuje prace Poradni Dziecko w Sieci, pracuje indywidualnie z nastolatkami oraz rodzicami. Prowadzi grupy rozwojowe. Autorka artykułów poświęconych problematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie oraz scenariuszy zajęć edukacyjnych.

     • Czwartek, 29.02.2024, godz. 8.55 - 9.40
      • Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline? (SPP)

       Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline? (SPP)

       Celem zajęć jest przybliżenie uczniom tematu cyfrowego dobrostanu oraz przedstawienie strategii umożliwiających utrzymanie zdrowej równowagi pomiędzy korzystaniem z urządzeń ekranowych a realnym życiem. Podczas naszej rozmowy skupimy się na zjawisku uzależnienia od urządzeń ekranowych, a także omówimy, jak już teraz można dostosować ustawienia swojego smartfona, aby prowadzić bardziej zdrowy tryb życia.

       Natalia Wójcicka – młodsza specjalistka ds. aktywizacji dzieci i młodzieży w Zespole Projektów Społecznych i Współpracy Międzynarodowej w Dziale Profilaktyki Cyberzagrożeń. Od 2023 r. pracuje w NASK. Wspiera koordynację młodzieżowego panelu doradczego działającego przy Polskim Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Doświadczenie w tym zakresie zdobyła organizując wydarzenia typu silent disco w szkołach, w tym szkołach specjalnych, na obozach i festynach, a także pracując w szkole. Jest absolwentką Uniwersytetu SWPS na kierunku psychologia.

  • Kontakty

   • II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie
   • tel: 32 2411 711 tel: 512338861 fax: 32 2411 719
   • ul. 3 Maja 22 41-500 Chorzów Poland
   • NIP: 627 172 25 53
   • RSPO: 29883
   • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Zdzisław Korzuch kontakt: biuro@bitprotect.pl
  • Logowanie