• Dary na rzecz Stowarzyszenia „Błękitny Anioł”

     • Wyrazy wdzięczności oraz gorące podziękowania usłyszeliśmy podczas przekazania zebranych w naszej szkole darów na rzecz Stowarzyszenia „Błękitny Anioł”. Stowarzyszenie obejmuje pomocą dzieci i dorosłych chorych na boreliozę. Jedną z form pomocy i integracji z osobami zdrowymi są warsztaty plastyczne oraz muzyczne dla dzieci. Podczas spotkania, panie ze Stowarzyszenia zaprosiły uczniów naszej szkoły, którzy chcieliby zobaczyć, jak wyglądają takie zajęcia z dzieciakami, do siedziby Centrum Inicjatyw Społecznych. Warsztaty plastyczne odbywają się we wtorki o godz. 17.00, a taneczno - muzyczne w piątki o godz. 17.00. Jest to również okazja do zaangażowania się w stały wolontariat, polegający na pomocy podczas warsztatów.

     • Relacja z koncertu charytatywnego

     • Miarą człowieka jest to, co daje z siebie innym. Po raz kolejny przekonaliśmy się o tym na czwartkowym koncercie charytatywnym organizowanym przez uczniów naszej szkoły na rzecz małego Bartka Paligi.

      Zaproszeni do współpracy muzycy zespołu VOX i Pan Henryk Czich roztopili serca widzów i otworzyli ich portfele , dzięki czemu udało się zebrać 3071,33 zł.

      Dziękujemy w imieniu Bartusia, za każdą wpłatę.

      Można go wesprzeć także, przekazując 1% podatku lub darowiznę. Każdy „grosz” przeznaczony zostanie na leczenie Bartka, by jego małe serduszko mogło dalej bić…

     • Bądź EKO!

     • W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Eko EPA z Ligonia” rusza nasza kampania dotycząca ograniczenia zużycia foliowych toreb. 

      Jeśli zgadzasz się z poniższymi informacjami - wejdź na szkolne strony Facebook'a i udostępnij ten materiał dalej. Nie bądź obojętny - Ty również możesz wpłynąć na poprawę stanu najbliższego środowiska!

     • Miejski Konkurs Przedmiotów Ścisłych – 
uroczyste podsumowanie

     • W dniu 20 marca 2019 r. odbyła się uroczystość podsumowania XIII edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych skierowanego do uczniów chorzowskich gimnazjów. Honorowy patronat nad zmaganiami uczniów sprawował Prezydent Miasta - mgr Andrzej Kotala.

      W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 13 szkół gimnazjalnych z Chorzowa.

      Konkurs miał charakter indywidualny i składał się z dwóch etapów – szkolnego i miejskiego.Na każdym z nich uczniowie zmagali się z testem opracowanym przez Radę Programową z takich przedmiotów jak matematyka, biologia, chemia, fizyka i geografia.

      6 marca br. w siedzibie organizatora przeprowadzono finał. Komisja Konkursowa, w skład której wchodzili członkowie Rady Programowej, oceniła prace i wyłoniła zwycięzców:

      I miejsce: 

      Dawid Siekański - Gimnazjum w Zespole Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda

      II miejsce: 

      Adam Bigas - Gimnazjum w Zespole Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda

      III miejsce:Dominika Pyrek - Społeczne Gimnazjum Śląskie Stowarzyszenia "Szkoły Przyszłości”

      Wyróżnienie:

      Alicja Zaucha -  Gimnazjum nr 11  w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Janusza Kusocińskiego

      Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta Chorzów i ZSO nr 1. 

      Wszystkim pozostałym finalistom wręczono drobne upominki przygotowane przez organizatora konkursu. Przekazane zostały również podziękowania m.in. dla rodziców laureatów, szkolnych koordynatorów konkursu, zespołów nauczycieli uczących laureatów, Rady Programowej. 

      Uroczyste podsumowanie XIII edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych uświetnił pokaz terrarystyczny w wykonaniu p. Witolda Plucika z Animals Live oraz występy artystyczne uczennic ZSO nr 1.

     • Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo „Little things & Photos”

     • Na terenie naszego liceum funkcjonuje Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo „Little things & Photos”.

      Uczniowie prowadzą działalność usługową, sprzedając na przerwach przybory szkolne i drobiazgi okolicznościowe. Młodzież w swojej ofercie uwzględniła także wykonywanie zdjęć klasowych oraz indywidualnych. Zapraszamy do skorzystania z oferty Miniprzedsiębiorstwa.

      Opiekun grupy mgr Anna Gliga

      Dokumentacja fotograficzna została opracowana w programie AutoCollage, zaprezentowanym w ramach szkolenia „Time to Become 21 st Century Teacher. New Teaching Methodologies to Motivate Creativity and Innovation in the Classroom” realizowanego ze środków PO WER w ramach  projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”.

     • Miejski Konkurs Przedmiotów Ścisłych

     • W dniu 6 marca 2019 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 odbył się finał XIII edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych, nad którym Honorowy Patronat sprawuje Prezydent Miasta Chorzów mgr Andrzej Kotala. Celem zmagań gimnazjalistów było wyłonienie zwycięzców – najlepszych uczniów Chorzowa w zakresie przedmiotów ścisłych objętych egzaminem gimnazjalnym w części matematyczno – przyrodniczej. Do etapu miejskiego przystąpiło 24 uczniów z 12 chorzowskich szkół.

      Wszystkich finalistów wraz z opiekunami zapraszamy na uroczyste podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem nagród, które zostało zaplanowane na 20 marca br. o godz. 12.30 w siedzibie organizatora, tj. ZSO nr 1 w Chorzowie przy ul. 3 Maja 22.

     • Plebiscyt Talentów

     • Dnia 8 marca 2019 roku odbyła się druga edycja szkolnego konkursu – „Plebiscyt Talentów”. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty i pasje w kilku kategoriach: śpiew, muzyka, rysunek, oprogramowanie komputerowe, granie na instrumentach czy układanie kostki Rubika…

      Dziękujemy uczniom za udział w plebiscycie i życzymy sukcesów w rozwijaniu swoich pasji

      Oto kilka fotek z naszej imprezy……

     • Angażowanie uczniów w proces uczenia się poprzez innowację

     • 7 marca 2019 roku odbyły się w ZSO nr 1 w Chorzowie warsztaty przeprowadzone przez uczniów naszej szkoły biorących udział w programie Erasmus+ „ Angażowanie uczniów w proces uczenia się poprzez innowację”.

      Zajęcia były poświęcone zastosowaniu aplikacji „ Quiver”, która pozwala „ ożywiać ” wykonane własnoręcznie obrazy i oglądać je w 3D.

      Aplikację można stosować na lekcjach przedmiotów przyrodniczych – szczególnie biologii

      (np. podczas obserwacji budowy komórki) czy geografii ( np. analizując budowę wulkanu).

      Uczestnikami warsztatów byli uczniowie biorący udział w międzynarodowym konkursie wiedzy ogólnej w języku angielskim „Knowledge Quiz” – Gimnazjum nr 3 w Chorzowie, Akademickiego Zespołu Szkół w Chorzowie, Szkoły Podstawowej nr 10 z oddziałami Gimnazjum nr 10 oraz Szkoły Podstawowej nr 38 z oddziałami Gimnazjum nr 4 w Chorzowie.

      Prowadzącymi zajęcia były mgr Iwona Wieczorek oraz mgr Joanna Puszer

     • Międzyszkolny konkurs wiedzy ogólnej w języku angielskim „General Knowledge Quiz”

     • „Liberty cannot be preserved without  general knowledge among the people”  John Adams

      Dnia 07 marca 2019 roku odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy ogólnej w języku angielskim „General Knowledge Quiz” dla młodzieży trzecich klas szkół gimnazjalnych z terenu Chorzowa.
       
      Uczestnicy zmagali się z pytaniami zamkniętymi i otwartymi ze wszystkich dziedzin nauki. 
      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy oraz znajomości języka angielskiego a największe gratulacje kierujemy w stronę laureatów, którymi zostali uczniowie Akademickiego Zespołu Szkół w Chorzowie,  Szkoły Podstawowej 
      nr 10  z oddziałami Gimnazjum nr 10 w  Chorzowie oraz  Szkoły Podstawowej nr 38 z oddziałami Gimnazjum nr 4 w  Chorzowie. 

      W przerwie między zakończeniem konkursu a ogłoszeniem wyników uczestnicy brali udział  w warsztatach związanych zaplikacją Quiver, która umożliwia „ożywianie” sporządzonych własnoręcznie rysunków. 

      Organizatorzy konkursu: mgr Joanna Puszer i mgr Iwona Wieczorek
       

     • KONFERENCJA W CHORZOWSKIM CENTRUM KULTURY

     • Grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w konferencji podsumowującej projekt "Play to learn more about financial literacy". Podczas spotkania, które odbyło się w ChCK-u, młodzież  poznała możliwości, z jakich skorzystać mogą lokalne instytucje i młodzi mieszkańcy naszego miasta, głównie w ramach Funduszu Wyszehradzkiego. Odbyła się prezentacja działań podejmowanych przez Fundację „Europejski Instytut Outsourcingu”, organizatora konferencji  ze szczególnym uwzględnieniem projektów w Chorzowie. W konferencji uczestniczyli dodatkowo partnerzy projektu z Czech i Słowacji. Największą frajdą dla uczestników była jednak możliwość zagrania          w gry planszowe, które są efektem projektu.