• DEBATA- uzależnienia oraz Smak życia

     • W ramach działań profilaktycznych w dniach 13,14, 15 grudnia w naszej szkole uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w warsztatach dotyczących uzależnień behawioralnych oraz w programach profilaktyczno - edukacyjnych tj. DEBATA- uzależnienia oraz Smak życia- czyli debata o dopalaczach prowadzonych przez Fundacje Nowe Horyzonty z Wrocławia.

       

     • Poetycki sukces absolwenta Ligonia p. Zenona Dytko

     • Dotarła do mnie ósma książka poetycka Zenona Dytki pt. Wiersze, refleksje, rysunki… Sięgając po tę książkę zastanawiałem się czy autor utrzyma, jak dotychczas, wysoki poziom swoich utworów. Obawy były płonne, gdyż  Zenon Dytko niezmiennie i konsekwentnie realizuje twórczą różnobarwność swojej poezji.

      Wiersze i proza poetycka, które zawarł w książce cechują się kunsztem i dobrym warsztatem poetyckim. Chociaż niektóre wiersze sprawiają wrażenie przegadanych to jednak każde słowo jest dobrze wyważone i we właściwym miejscu. Zenon Dytko jest świetnym obserwatorem otaczającego go środowiska i potrafi obrazowo przekazać czytelnikowi swoje spostrzeżenia. Nie bawi się zakamuflowanymi metaforami lech zrozumiale wytyka swoje i cudze wady oraz ludzkie słabości. Każdy wiersz to osobna historia życia społecznego. Swoimi spostrzeżeniami zmusza czytelnika do refleksji nad jestestwem swojego codziennego postępowania.

      Wyczuwamy pewien sarkazm, ironię i prześmiewczość zaobserwowanych scen. Czytelnik próbuje utożsamiać się z podmiotem lirycznym lub odrzuca bo niby go niedotyczy.  A jednak wywoływany w wierszach niepokój kiełkuje i nie da się przejść obok niego obojętnie.  Co prawda, odrzucamy ludzkie niedoskonałości i zadajemy sobie pytanie, Jak byśmy się zachowali w zaistniałej niewygodnej sytuacji? A może już podobne sceny przeżyliśmy z autopsji. Wszelkie obawy pobudzają do działania by przekuć swoje wady na coś lepszego, doskonalszego. Przecież świat nie jest ani czarny, ani biały i ubarwianie go autor pozostawia czytelnikowi. Najlepszym sposobem jest doskonalenie samego siebie bo  jesteśmy małymi światami a ich zbiór to przestrzeń o którą chodzi. Nawet w snach poecie jawią się koszmary zakratowanych księgań, które ciągle zmieniają swoje miejsca lub zostają zamknięte a książki przeznaczone zostają na przemiał. Ale czy to rzeczywiście sen?

      Poeta nie daje gotowej recepty na naprawianie tego co sami niszczymy swoim destrukcyjnym działaniem, on tylko opowiada o tym co widzi, co go denerwuje, czego się boi, o czym śni, co jest brzydkie, co piękne i co by ewentualnie poprawił.  Nie mówi: zróbcie to, on chce poprawiać siebie, on chce być wolny bez żadnych ograniczeń. Wie jednak, że wolność jest jedną z wartości w życiu człowieka i są jeszcze inne, dające poczucie więzi społecznej i narodowej.

      Zenon Dytko potrafi poetycko filozofować, ma swoje prawdy i półprawdy, łamie zasady lub je scala, nawet zastanawia się nad swoim pisaniem, zadająć mnóstwo pytań, które być może pozostaną bez odpowiedzi.

       

       

      Wierszem zatytułowanym O mojej poezji  zamyka tomik i przytaczam go w całości:

       

      „czy nabyłem własny styl czy moja poezja

      ma swoje niepowtarzalne brzmienie

      jakie uczucia wywołuje jaki nastrój budzi

      jakie ma pole zainteresowań na co

      zwraca uwagę jaka jest jego tematyka

      co jest tłem co drugim a co pierwszym planem

      jakie relacje nawiązuje czy pomaga

      łagodzić stresy czy też stresy powoduje

      zatem czy nie szkodzi zdrowiu czy jest

      intensywna szeroka i bogata w znaczenia

      czy służy życiu czy jest na co dzień

      i od święta czy ma jakieś wymagania

      czy czegoś uczy czy budzi ciekawość

      i chęć dzialnia czy porusza wyobraźnię

      (wewnętrzny rdzeń) pozostawia ślad”

       

      Czyżby Poeta bał się, że jego wiersze i refleksje nie dotrą do czytelnika, i że nie będą zrozumiałe. Może jednak to taka jego kokieteria? Myślę, że nie! Gdyby tak było przestaliby pisać, nawet do szuflady... 

      Polecam ten tomik i zapraszam do lektury by każdy sam mógł zmierzyć się ze swoimi koszmarami.

       

      02.12.2022 

      Jerzy Granowski

      Zenon Dytko

      Wiersze, refleksje, rysunki…

      Wydanie I, stron 48.

      Nakład 160 egz.

      FEDRAA – Mobilna Agencja Reklamy.

      Chorzów: Wrzesień 2022

   • Kontakty

    • II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie
    • tel: 32 2411 711
     tel: 512338861
     fax: 32 2411 719
    • ul. 3 Maja 22
     41-500 Chorzów
     Poland
    • NIP: 627 172 25 53
    • RSPO: 29883
    • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Zdzisław Korzuch kontakt: biuro@bitprotect.pl
   • Logowanie