• Informacja

     • Szanowni Państwo, Rada Pedagogiczna II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia w Chorzowie, stawiając dobro uczniów klas trzecich maturalnych ponad wszelkie zawirowania strajkowo-polityczne oraz szanując obowiązujące do tej pory prawo oświatowe, w dniu dzisiejszym tj. 25.04.2019 r. przeprowadziła konferencję klasyfikacyjną. Przyjęta prawomocnie o godz. 12.30 uchwała umożliwia uczniom, którzy uzyskali pozytywne wyniki ze wszystkich zajęć edukacyjnych na ukończenie szkoły i przystąpienie do egzaminu maturalnego.

      W imieniu Rady Pedagogicznej Grażyna Widera Dyrektor Szkoły

     • John Mayston, native speaker z Wielkiej Brytanii

     • Dnia 5 kwietnia odwiedził nas John Mayston, native speaker z Wielkiej Brytanii, pracujący w Szkole Języka Angielskiego „The Englishman” w Katowicach. Przeprowadził lekcję dla uczniów klas drugich liceum chcących poznać potoczne wyrażenia w języku angielskim lub myślących o wyjeździe do Wielkiej Brytanii na studia, lub do pracy. Dziękujemy za profesjonalnie przeprowadzoną lekcję, która z pewnością zachęci uczniów do dalszej pracy a zdobyte umiejętności praktyczne zostaną wykorzystane w przyszłości.

     • Informacja

     • Zdaję sobie sprawę, że to, co poniżej jest długie i wymaga uwagi. 
      Nie proszę o nic więcej, niż kilka minut czytania ze zrozumieniem. 
      Nie proszę o nic więcej, niż obiektywne spojrzenie.
      Nie proszę o nic więcej, niż …

      W ten wyjątkowy w roku czas -  czas zwycięstwa Dobra nad złem  - życzę nam wszystkim niezależnie od wyznawanej wiary, poglądów, przynależności,  pochodzenia, roli pełnionej w społeczeństwie  i wielu jeszcze innych czynników odrobiny spokoju, zadumy nad tym co ważne i ważniejsze, empatii , zrozumienia „tych innych” oraz tego, by wewnętrzna pozytywna energia napędzała pasję istnienia. 

      Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Współpracownicy oraz Rodzice!
      Żałuję, że nie dane mi było w tym roku złożyć życzeń osobiście.  To trudny na nas wszystkich czas. Czas próby. 
      Wierzę, że społeczność Gimnazjum nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego i II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia pokona przeciwności i ze zrozumieniem kontekstu śmiało wejdzie w to, co przyniesie nam przyszłość.  

      Drodzy Maturzyści!
      Przed Wami dni niepewności. Niepewności, która często podsycana jest obawami, niepewności eskalującej emocje.  Emocje, które niezależnie od przyczyny zawsze biorą górę nad rozumem. 
      Wasi nauczyciele stanęli przed najtrudniejszym w swoim życiu zadaniem – zadaniem walki o godność zawodu.  Walki, która w opinii społeczeństwa  (cokolwiek to znaczy)  jest  skupiona wyłącznie na uzyskaniu materialnych korzyści. 
      Postulowany tysiąc jest symboliczny. 
      Walka o godność jest walką o Waszą przyszłość.

      Zapewniam Was, że wszyscy nauczyciele „Makuszyńskiego” i „Ligonia” w obliczu strajku przeżywają rozterki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: mieć czy być? 
      Z pełną odpowiedzialnością piszę WSZYSCY! 
      WSZYSCY to również pracownicy niepedagogiczni wymienieni przeze mnie w kolejności alfabetycznej:  p. Agnieszka, p. Ania, p. Beata, p. Bożena, p. Ewa, p. Karina  p. Kornelia, p. Małgosia, p. Mariola, p. Paweł, p. Piotr i p. Sonia, bez których nie wyobrażam sobie ważnej, choć przemilczanej codzienności. 
      Szara rzeczywistość. 
      Szara …
      Rzeczywistość …
      Pojęcia metaforyczne. Wierzę, że wspólnie z młodszymi Koleżankami i Kolegami zinterpretujecie je zgodnie z Waszym empirycznym pojmowaniem rzeczywistości.

      Kochani Uczniowie! 
      Nie słowa, lecz czyny. A jeśli słowa, to tylko te znajdujące odzwierciedlenie w czynach. Życzę Wam i Waszym bliskim zdrowej i spokojnej Wielkanocy.

      Grażyna Widera

     • Dzień Otwarty Szkoły 2019

     • Choć  pogoda w sobotę  nas nie rozpieszczala,  to w murach Ligonia  jak zwykle  było  przyjaźnie,  miło  i gwarnie.  A wszystko  to za sprawą wielu uczniów  z ósmych klas szkół podstawowych  i trzecich  gimnazjalnych,  którzy  odwiedzili  nas  w ramach  Dni  Otwartych.  Pod okiem  samego  Juliusza Ligonia  odbyli  niezapomniany  spacer  po naszej  szkole.Pozdrawiam 

     • Komunikat

     • Szanowni Rodzice, Kochani Uczniowie!

      Ze względu na trwającą akcję strajkową informuję, że zmianie ulegnie organizacja pracy szkoły, w tym plan zajęć dla uczniów chcących przyjść do szkoły w tym czasie. Ze względu na wiele czynników niezależnych ode mnie nie jestem w stanie podać dzisiaj szczegółów. Będę Państwa informować w miarę rozwoju wydarzeń umieszczając ogłoszenia w dzienniku elektronicznym. W razie wątpliwości, uwag, pytań

      i wniosków proszę o kontakt  telefoniczny lub za pośrednictwem Librusa. Proszę o zrozumienie trudnej dla nas wszystkich sytuacji.Grażyna WideraDyrektor SzkołyPoniżej zamieszczam fragment wypowiedzi wiceprezesa ZNP Krzysztofa Baszczyńskiego opublikowaną na stronie https://www.prawo.pl/oswiata/kto-odpowiada-za-skutki-strajku-w-szkole,369231.html 

      Pracownicy decydują, odpowiada dyrektorZasady organizacji strajków określa ustawa o  rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Organizacja związkowa, która wejdzie w spór zbiorowy, przeprowadza referendum wśród pracowników i jeżeli zdecydują oni, że należy podjąć strajk, powiadamiają o tym dyrektora. - Reszta zależy od dyrektora, musi on zorganizować pracę uczniom i nauczycielom, którzy nie biorą udziału w proteście - mówi Prawo.pl Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego - To, w jaki sposób to zorganizuje, zależy od dyrektora - dodaje.A tu może pojawić się wiele problemów, m.in. ze znalezieniem i zorganizowaniem doraźnych zastępstw za nieobecnych pedagogów oraz opieką nad uczniami. Nie do końca wiadomo też, co zrobić w sytuacji, gdy w strajku lub akcji biorą udział wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole, bo według resortu oświaty nie ma możliwości zamknięcia szkoły.

     • Informacja

     • Szanowni Państwo,

      nic nie dzieje się bez przyczyny, więc mając nadzieję na skuteczność działań wspólnie z dyrektorami chorzowskich szkół, przedszkoli

      i placówek oświatowych czynimy starania, by egzamin gimnazjalny odbył się w planowanym terminie.

      Problemy wynikłe ze skompletowaniem w tak ekstremalnej sytuacji zespołu nadzorującego spowodowały, że egzamin może się odbyć

      w trzech (a nie jak planowałam ponad dwa miesiące temu) w czterech salach. Uczniów proszę, by zrozumieli sytuację i po przyjściu do szkoły sprawdzili wnikliwie, do której sali powinni się udać.

      Rozpoczęcie egzaminu uzależnione będzie od spełnienia wymogu określonego w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 kwietnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków

      i sposobu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego. (Dz.U. 2019 poz. 626) : „Jeżeli w sali egzaminacyjnej jest więcej niż 25 uczniów, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każdych kolejnych 25 uczniów.”.

      W uzupełnieniu dodaję, że w sali do 25 uczniów zespół nadzorujący składa się z dwóch osób. Jeśli nic niepokojącego się nie wydarzy, egzamin rozpocznie się o godzinie 9:00. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zapraszam uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Chorzowie do szkoły w środę 10.04.2019 o godz. 8.15.

      Grażyna Widera

       

     • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO " FRANCJA W MOICH OCZACH - ŚWIAT FRANKOFONII"

     • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO " FRANCJA W MOICH OCZACH - ŚWIAT FRANKOFONII  "

       

      Kategoria szkoły podstawowe klasy  1- 3

      I miejsce Alicja Łapot  SP nr 2

      II miejsce Kinga Moś SP nr 13

      III miejsce Tomasz Suchański SP nr 14

       

      Kategoria szkoły podstawowe klasy 4 - 8

      I miejsce Aleksandra Kachała SP nr 21

      II miejsce Julia Spanier SP nr 18

      III miejsce Aleksandra Starzyńska SP nr 18

       

      Wyróżnienia:

      Maja Rabsztyn SP nr 13

      Wiktoria Urbańska  SP nr 10

      Kinga Czaja SP nr 18

       

      Kategoria gimnazja

      I miejsce : Laura Duma AZSO

      II miejsce: Anna Lewek  gimnazjum przy SP nr 18

      III miejsce : Maksymilian Fredyk  AZSO

      Wyróżnienie: Dominika Kądzielska  gimnazjum przy  SP nr 18

      Zapraszamy serdecznie laureatów z opiekunami na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się w piątek  5.05.2019 r. o godzinie 12.00 w ZSO nr 1.

      Uroczystość uświetni konkurs piosenki " Śpiewamy po francusku" .

     • Dary na rzecz Stowarzyszenia „Błękitny Anioł”

     • Wyrazy wdzięczności oraz gorące podziękowania usłyszeliśmy podczas przekazania zebranych w naszej szkole darów na rzecz Stowarzyszenia „Błękitny Anioł”. Stowarzyszenie obejmuje pomocą dzieci i dorosłych chorych na boreliozę. Jedną z form pomocy i integracji z osobami zdrowymi są warsztaty plastyczne oraz muzyczne dla dzieci. Podczas spotkania, panie ze Stowarzyszenia zaprosiły uczniów naszej szkoły, którzy chcieliby zobaczyć, jak wyglądają takie zajęcia z dzieciakami, do siedziby Centrum Inicjatyw Społecznych. Warsztaty plastyczne odbywają się we wtorki o godz. 17.00, a taneczno - muzyczne w piątki o godz. 17.00. Jest to również okazja do zaangażowania się w stały wolontariat, polegający na pomocy podczas warsztatów.

     • Relacja z koncertu charytatywnego

     • Miarą człowieka jest to, co daje z siebie innym. Po raz kolejny przekonaliśmy się o tym na czwartkowym koncercie charytatywnym organizowanym przez uczniów naszej szkoły na rzecz małego Bartka Paligi.

      Zaproszeni do współpracy muzycy zespołu VOX i Pan Henryk Czich roztopili serca widzów i otworzyli ich portfele , dzięki czemu udało się zebrać 3071,33 zł.

      Dziękujemy w imieniu Bartusia, za każdą wpłatę.

      Można go wesprzeć także, przekazując 1% podatku lub darowiznę. Każdy „grosz” przeznaczony zostanie na leczenie Bartka, by jego małe serduszko mogło dalej bić…

     • Bądź EKO!

     • W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Eko EPA z Ligonia” rusza nasza kampania dotycząca ograniczenia zużycia foliowych toreb. 

      Jeśli zgadzasz się z poniższymi informacjami - wejdź na szkolne strony Facebook'a i udostępnij ten materiał dalej. Nie bądź obojętny - Ty również możesz wpłynąć na poprawę stanu najbliższego środowiska!

     • Miejski Konkurs Przedmiotów Ścisłych – 
uroczyste podsumowanie

     • W dniu 20 marca 2019 r. odbyła się uroczystość podsumowania XIII edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych skierowanego do uczniów chorzowskich gimnazjów. Honorowy patronat nad zmaganiami uczniów sprawował Prezydent Miasta - mgr Andrzej Kotala.

      W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 13 szkół gimnazjalnych z Chorzowa.

      Konkurs miał charakter indywidualny i składał się z dwóch etapów – szkolnego i miejskiego.Na każdym z nich uczniowie zmagali się z testem opracowanym przez Radę Programową z takich przedmiotów jak matematyka, biologia, chemia, fizyka i geografia.

      6 marca br. w siedzibie organizatora przeprowadzono finał. Komisja Konkursowa, w skład której wchodzili członkowie Rady Programowej, oceniła prace i wyłoniła zwycięzców:

      I miejsce: 

      Dawid Siekański - Gimnazjum w Zespole Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda

      II miejsce: 

      Adam Bigas - Gimnazjum w Zespole Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda

      III miejsce:Dominika Pyrek - Społeczne Gimnazjum Śląskie Stowarzyszenia "Szkoły Przyszłości”

      Wyróżnienie:

      Alicja Zaucha -  Gimnazjum nr 11  w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Janusza Kusocińskiego

      Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta Chorzów i ZSO nr 1. 

      Wszystkim pozostałym finalistom wręczono drobne upominki przygotowane przez organizatora konkursu. Przekazane zostały również podziękowania m.in. dla rodziców laureatów, szkolnych koordynatorów konkursu, zespołów nauczycieli uczących laureatów, Rady Programowej. 

      Uroczyste podsumowanie XIII edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych uświetnił pokaz terrarystyczny w wykonaniu p. Witolda Plucika z Animals Live oraz występy artystyczne uczennic ZSO nr 1.

     • Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo „Little things & Photos”

     • Na terenie naszego liceum funkcjonuje Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo „Little things & Photos”.

      Uczniowie prowadzą działalność usługową, sprzedając na przerwach przybory szkolne i drobiazgi okolicznościowe. Młodzież w swojej ofercie uwzględniła także wykonywanie zdjęć klasowych oraz indywidualnych. Zapraszamy do skorzystania z oferty Miniprzedsiębiorstwa.

      Opiekun grupy mgr Anna Gliga

      Dokumentacja fotograficzna została opracowana w programie AutoCollage, zaprezentowanym w ramach szkolenia „Time to Become 21 st Century Teacher. New Teaching Methodologies to Motivate Creativity and Innovation in the Classroom” realizowanego ze środków PO WER w ramach  projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”.

     • Miejski Konkurs Przedmiotów Ścisłych

     • W dniu 6 marca 2019 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 odbył się finał XIII edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych, nad którym Honorowy Patronat sprawuje Prezydent Miasta Chorzów mgr Andrzej Kotala. Celem zmagań gimnazjalistów było wyłonienie zwycięzców – najlepszych uczniów Chorzowa w zakresie przedmiotów ścisłych objętych egzaminem gimnazjalnym w części matematyczno – przyrodniczej. Do etapu miejskiego przystąpiło 24 uczniów z 12 chorzowskich szkół.

      Wszystkich finalistów wraz z opiekunami zapraszamy na uroczyste podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem nagród, które zostało zaplanowane na 20 marca br. o godz. 12.30 w siedzibie organizatora, tj. ZSO nr 1 w Chorzowie przy ul. 3 Maja 22.

     • Plebiscyt Talentów

     • Dnia 8 marca 2019 roku odbyła się druga edycja szkolnego konkursu – „Plebiscyt Talentów”. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty i pasje w kilku kategoriach: śpiew, muzyka, rysunek, oprogramowanie komputerowe, granie na instrumentach czy układanie kostki Rubika…

      Dziękujemy uczniom za udział w plebiscycie i życzymy sukcesów w rozwijaniu swoich pasji

      Oto kilka fotek z naszej imprezy……

     • Angażowanie uczniów w proces uczenia się poprzez innowację

     • 7 marca 2019 roku odbyły się w ZSO nr 1 w Chorzowie warsztaty przeprowadzone przez uczniów naszej szkoły biorących udział w programie Erasmus+ „ Angażowanie uczniów w proces uczenia się poprzez innowację”.

      Zajęcia były poświęcone zastosowaniu aplikacji „ Quiver”, która pozwala „ ożywiać ” wykonane własnoręcznie obrazy i oglądać je w 3D.

      Aplikację można stosować na lekcjach przedmiotów przyrodniczych – szczególnie biologii

      (np. podczas obserwacji budowy komórki) czy geografii ( np. analizując budowę wulkanu).

      Uczestnikami warsztatów byli uczniowie biorący udział w międzynarodowym konkursie wiedzy ogólnej w języku angielskim „Knowledge Quiz” – Gimnazjum nr 3 w Chorzowie, Akademickiego Zespołu Szkół w Chorzowie, Szkoły Podstawowej nr 10 z oddziałami Gimnazjum nr 10 oraz Szkoły Podstawowej nr 38 z oddziałami Gimnazjum nr 4 w Chorzowie.

      Prowadzącymi zajęcia były mgr Iwona Wieczorek oraz mgr Joanna Puszer

     • Międzyszkolny konkurs wiedzy ogólnej w języku angielskim „General Knowledge Quiz”

     • „Liberty cannot be preserved without  general knowledge among the people”  John Adams

      Dnia 07 marca 2019 roku odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy ogólnej w języku angielskim „General Knowledge Quiz” dla młodzieży trzecich klas szkół gimnazjalnych z terenu Chorzowa.
       
      Uczestnicy zmagali się z pytaniami zamkniętymi i otwartymi ze wszystkich dziedzin nauki. 
      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy oraz znajomości języka angielskiego a największe gratulacje kierujemy w stronę laureatów, którymi zostali uczniowie Akademickiego Zespołu Szkół w Chorzowie,  Szkoły Podstawowej 
      nr 10  z oddziałami Gimnazjum nr 10 w  Chorzowie oraz  Szkoły Podstawowej nr 38 z oddziałami Gimnazjum nr 4 w  Chorzowie. 

      W przerwie między zakończeniem konkursu a ogłoszeniem wyników uczestnicy brali udział  w warsztatach związanych zaplikacją Quiver, która umożliwia „ożywianie” sporządzonych własnoręcznie rysunków. 

      Organizatorzy konkursu: mgr Joanna Puszer i mgr Iwona Wieczorek