• Miejskie obchody Święta Narodowego Konstytucji Trzeciego Maja z udziałem uczniów Ligonia

     •  

       

      Dziś obchodzimy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 102. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego Na Placu Powstańców uczczono pamięć o tamtych wydarzeniach.

      Uroczystości pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego poprzedziła Msza Święta w kościele pw św. Barbary.
      Niech się święci 3 Maja

      fot.: Mariusz Banduch / Chorzowianin

     • DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

     • W miejskich uroczystościach z okazji Dnia Flagi wzięła udział reprezentacja uczniów klas mundurowych Ligonia.

      𝘿𝙕𝙄𝙀𝙉́ 𝙁𝙇𝘼𝙂𝙄 𝙍𝙕𝙀𝘾𝙕𝙔𝙋𝙊𝙎𝙋𝙊𝙇𝙄𝙏𝙀𝙅 𝙋𝙊𝙇𝙎𝙆𝙄𝙀𝙅

      Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Chorzowie ppłk Krzysztof Szmyt wraz z delegacją, wzięli udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na Rynku w Chorzowie.

      W uroczystości brali udział także przedstawiciele służb mundurowych oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia w Chorzowie.

      Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest właśnie 2 maja. Co roku tego dnia, Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać nam o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

     • Uroczyste pożegnanie Absolwentów 2019-2023

     • 28 kwietnia 2023 roku uroczyście pożegnaliśmy tegorocznych Absolwentów.

      Wszystkim Absolwentom gratulujemy ukończenia szkoły, życzymy powodzenia na egzaminie maturalnym oraz sukcesów w dalszej drodze edukacyjnej i zawodowej.

     • Warsztaty - Druk 3D

     • 26 oraz 27 kwietnia 2023 r. w pracowni komputerowej II LO im. Juliusza Ligonia odbyły się dwa spotkania w ramach projektu "Rzucam wyzwanie epoce z STEAM” realizowanego ze środków europejskich w ramach programu Erasmus+.

      W warsztatach brali udział partnerzy – uczniowie i nauczyciele – ze szkół z Łotwy, Estonii i Turcji – prawie 30 osób. Uczestnicy zajęć poznawali szczegółowo wszystkie tajniki związane z drukiem 3D, począwszy od rodzajów drukarek, rodzajów filamentów oraz sposobów zdobycia wiedzy, gdzie szukać gotowych projektów do wydruku. Ponadto, nauczyli się obsługi programu do projektowania obiektów 3D – szczególnie ta część zajęć była wyjątkowo interesująca. Przy wykorzystaniu kreatywności, obserwacji, umiejętności obsługi komputera oraz sprawnej obsługi stosownej aplikacji, można było zobaczyć autorskie projekty. Były tworzone różne modele 3D, które na końcu zostały wydrukowane w drukarce 3D.
      Goście opuścili pracownię uśmiechnięci i zadowoleni. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał wyjątkowy prezent – brelok do kluczy z napisem „POLAND”. Dodatkowo nauczyciele otrzymali zaprojektowane przez siebie, następnie wydrukowane, pamiątkowe modele breloków z napisem: „STEAM – LIGOŃ”.
      Uczniowie z klas: 1a, 1b, 2a i 3c czuwali nad sprawną organizacją tego miłego spotkania.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy :)

      Opieka: mgr Marek Gradzik - nauczyciel informatyki.

     • Zawody Sportowo - Obronne "Sprawni jak żołnierze"

     • W dniu 26 kwietnia na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie odbyły się 𝙯𝙖𝙬𝙤𝙙𝙮 𝙎𝙥𝙤𝙧𝙩𝙤𝙬𝙤 - 𝙊𝙗𝙧𝙤𝙣𝙣𝙚 „ 𝙎𝙥𝙧𝙖𝙬𝙣𝙞 𝙟𝙖𝙠 𝙯̇𝙤ł𝙣𝙞𝙚𝙧𝙯𝙚”, zorganizowane przez 𝙄𝙄 𝙇𝙞𝙘𝙚𝙪𝙢 𝙊𝙜𝙤́𝙡𝙣𝙤𝙠𝙨𝙯𝙩𝙖ł𝙘𝙖̨𝙘𝙚 𝙞𝙢. 𝙅𝙪𝙡𝙞𝙪𝙨𝙯𝙖 𝙇𝙞𝙜𝙤𝙣𝙞𝙖 𝙬 𝘾𝙝𝙤𝙧𝙯𝙤𝙬𝙞𝙚, pod patronatem Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Chorzowie. W rywalizacji wzięły udział cztery szkoły ponadpodstawowe z terenu administrowanego przez WCR w Chorzowie.

      Zawody Sportowo - Obronne „Sprawni jak żołnierze” mają na celu popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej, wiedzy o współczesnych Siłach Zbrojnych RP, zagadnień związanych z obronnością kraju oraz podnoszenie sprawności fizycznej.

      𝕂𝕝𝕒𝕤𝕪𝕗𝕚𝕜𝕒𝕔𝕛𝕒 𝕘𝕖𝕟𝕖𝕣𝕒𝕝𝕟𝕒:

      Najlepszym strzelcem okazała się uczennica z Zespołu Szkół Technicznych nr 1
      im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie.

      𝙆𝙖𝙩𝙚𝙜𝙤𝙧𝙞𝙖: 𝙙𝙯𝙞𝙚𝙬𝙘𝙯𝙮𝙣𝙮

      - Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4
      im. J. Śniadeckiego w Chorzowie;
      - Drugie miejsce zajęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia w Chorzowie;
      - Trzecie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych nr 1
      im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie.

      𝙆𝙖𝙩𝙚𝙜𝙤𝙧𝙞𝙖: 𝙘𝙝ł𝙤𝙥𝙘𝙮

      - Pierwsze miejsce zajęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia w Chorzowie;
      - Drugie miejsce zajęli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. H.C.Hoovera w Rudzie Śląskiej;
      - Trzecie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4
      im. J. Śniadeckiego w Chorzowie.

      𝙒𝙨𝙯𝙮𝙨𝙩𝙠𝙞𝙢 𝙪𝙘𝙯𝙣𝙞𝙤𝙢 𝙜𝙧𝙖𝙩𝙪𝙡𝙪𝙟𝙚𝙢𝙮 𝙤𝙨𝙞𝙖̨𝙜𝙣𝙞𝙚̨𝙘́ 𝙞 𝙯̇𝙮𝙘𝙯𝙮𝙢𝙮 𝙠𝙤𝙡𝙚𝙟𝙣𝙮𝙘𝙝 𝙨𝙪𝙠𝙘𝙚𝙨𝙤́𝙬 !!!

     • Warsztaty z psychologiem

     • W ostatnim tygodniu kolejna klasa brała udział w specjalnych warsztatach prowadzonych przez psychologa z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
      Podczas zajęć klasa 1c pracowała nad wzmocnieniem swoich kompetencji komunikacyjnych oraz interpersonalnych. Uczniowie mieli okazję jeszcze lepiej poznać samych siebie jak i swoich rówieśników z klasy.

     • Lekcja w muzeum

     • W dniu 21.04.2023 r. klasa 2b wybrała się do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

      „Chodź pomaluj mój świat…”

     • Umowa o współpracy i patronacie zawartą z Wydziałem Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach

     • Każda podpisana umowa z wyższą uczelnią stwarza uczniom Ligonia nowe możliwości do rozwoju osobistego.

      Przy okazji zachęcam do podjęcia wyzwania jakim jest przystąpienie do w II edycji konkursu na Ambasadora Wydziału Mechanicznego Technologicznego pt. "INTELIGENTNY BUDYNEK z robotami współpracującymi" w roku akademickim 2023/2024.

      Spieszymy poinformować wszystkich, że Ligoń do porozumień o współpracy i patronacie podpisanych z Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach dorzucił kolejną zawartą z Wydziałem Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

      Osobą upoważnioną przez p. dyr. Grażynę Widerę do koordynowania wspólnych działań jest nauczyciel matematyki i fizyki Ligonia p. Marcin Piwoń.

      Naszych uczniów zachęcamy do udziału w w II edycji konkursu na Ambasadora Wydziału Mechanicznego Technologicznego pt. "INTELIGENTNY BUDYNEK z robotami współpracującymi" w roku akademickim 2023/2024.

      Szczegóły na stronie: https://www.polsl.pl/.../ambasador.../konkurs-ambasador2/

     • Warsztaty dziennikarskie

     • Uczniowie klas humanistyczno-językowych wzięli udział w warsztatach dziennikarskich.

      #tylkoLIGON
      #LIGONmojemiejscenaziemi
      #wartopatrzecszeroko

      W czwartek 20.04 br. gościliśmy w naszej szkole dziennikarkę RADIA KATOWICE panią Gabrielę Kaczyńską. Nasz gość poprowadził pierwsze zajęcia w ramach warsztatów dziennikarskich. Do projektu zostały zgłoszone dwie klasy realizujące rozszerzenie z języka polskiego: 1a i 3a. Pani redaktor opowiedziała nam, jak została dziennikarką radiową, przedstawiła tajniki pracy w radiu oraz zapoznała nas z cechami, które powinien posiadać dobry dziennikarz. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie.

      Opieka: mgr Aneta Nowak - Struk mgr Marzena Żylwis

     • Spotkanie online z nauczycielami i uczniami Szkoły nr 4 w Tarnopolu

     • Nie można się spotkać w rzeczywistości, więc trzeba wykorzystać zdobycze cywilizacji - tu widziane z innej perspektywy.

      #tylkoLIGON
      #wspolpracazTarnopolem
      #SzkolaNr4wTarnopolu

      ,,Przyjaciele są jak kwiaty - wymagają regularnej pielęgnacji". Ligoniacy i uczniowie Szkoły nr 4 w Tarnopolu od 15 lat współpracują ze sobą i się przyjaźnią. Jeśli to tylko możliwe odwiedzamy się wzajemnie. Jeśli nie - spotykamy się online.

      Dziś tj. 25.04.br. właśnie doszło do kolejnego takiego spotkania.
      Jak zwykle było interesująco, życzliwie i zabawnie.
      Na przekór wojnie i technicznym trudnościom warto pielęgnować ludzkie więzi.

     • Goście z Turcji odwiedzili Planaterium w Chorzowie

     • Dnia 16.04.2023 r. nasi wspaniali ligoniacy wybrali się wraz z naszymi gośćmi z Turcji do Planetarium w Chorzowie. Zobaczyliśmy tam film „Jesteśmy gwiazdami” oraz weszliśmy na wieżę widokową. Choć rzadko na co dzień zdajemy sobie z tego sprawę, składamy się z tych samych pierwiastków, z których stworzone są gwiazdy, mgławice i odległe galaktyki. Co było na początku? Jak powstało życie? Na czym polega ewolucja gwiazd? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy seansu, który stał się przebojem planetariów na całym świecie.

      A to wszystko w ramach projektu „Rzucam wyzwanie epoce z STEAM” realizowanego z funduszy unijnych przez Naszą szkołę. Po zwiedzeniu Planetarium mieliśmy czas na spacer po Parku Śląskim a później poszliśmy na obiad. Dowiedzieliśmy się o sobie bardzo dużo ciekawych rzeczy, poznaliśmy kilka słów po turecku miedzy innymi jak jest smacznego. Upewniliśmy się, że warto poznawać nowych ludzi i nowe kultury!

     • Dzień Otwarty Policji - wizyta naszych uczniów

     • Grupa uczniów z klas mundurowych uczestniczyła w „Dniu Otwartym Policji”, któremu przyświecała myśl „Policję tworzą ludzie…twórzmy ją razem”. Podczas zwiedzania Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie uczestnicy zapoznali się ze specyfika służby w policji, poznali zalety i zagrożenia wynikające z faktu wstąpienia w szeregi policji.

      Ponadto mieli okazję z bliska zobaczyć pracę technika kryminalistyki, poznać sprzęt wykorzystywany przez drogówkę oraz broń, którą posługują się policjanci. Zobaczyli również pomieszczenia dla osób zatrzymanych, a na koniec mogli wsiąść do policyjnych samochodów.

     • Dni otwarte Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego AWF Katowice

     • W ramach współpracy pomiędzy II Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie a AWF Katowice, uczniowie klasy 3b wzięli udział w dniach otwartych Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego AWF Katowice.
      Dni otwarte miały charakter warsztatów, podczas których uczniowie wzięli udział w zajęciach:
      -
      z samoobrony
      - pierwszej pomocy
      - metod zabezpieczenia miejsca zdarzenia
      - techniki kryminalistycznej
      - zasad bezpiecznego posługiwania się bronią.
      Dodatkowo uczniowie naszej szkoły udzielali wywiadu dla TVP Katowice.

     • Krótka historia oraz rodzaje druku 3D i inne ciekawostki

     • Charles Hull, sztuczne oko, Gra o Tron, Lamborghini Aventador, Fused Deposition Modeling (FDM), Stereolitografia (SLA), Selective Laser Sintering (SLS), PolyJet oraz Direct Metal Laser Sintering (DMLS)...

      O tym wszystkim była mowa w trakcie trwania lekcji informatyki. Uczestniczyli w niej goście z Turcji oraz część klasy 2a. Projekcja filmu o stosunkowo taniej drukarce 3D - koszt około 800 zł, około 175 euro, około 3600 liry tureckiej - dodatkowo uatrakcyjnił prowadzoną lekcję.
      Ponadto w trakcie jej trwania, odbywał się jednocześnie (na żywo) wydruk 3D pamiątkowego breloczka z II LO :)

     • Czy lekcje języków obcych można połączyć z nauczaniem przedmiotów ścisłych?

     • Oczywiście, że tak.

      Przykładem tego była lekcja języka francuskiego zawierająca elementy matematyki. Tematem była Wieża Eiffela w liczbach.

      Klasa 4a ćwiczyła francuskiego liczebniki na podstawie wymiarów paryskiej Wielkiej Damy. Przy okazji uczennice zaprezentowały liczne ciekawostki związane z tą budowlą. Zajęcia odbyły się w ramach projektu Erasmus + "Rzucam wyzwanie epoce że STEAM" realizowanego że środków europejskich.

     • Goście z Turcji w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

     • W ramach projektu "Rzucam wyzwanie epoce z STEAM" uczniowie klas 2a i 1a towarzyszyli naszym gościom z Turcji podczas wizyty w Muzeum Hutnictwa. Nasi goście poznali historię naszego miasta od strony rozwoju hutnictwa, a podczas warsztatów stworzyli unikatowe torby, które będą pamiątką z wizyty w Chorzowie.

     • ZEBRANIE

     • Drodzy Rodzice,

      Przypominamy, że już w najbliższą środę tj. 19.04.2023 r. o godz. 17:00 odbędą się zebrania z wychowawcami klas.

      Po zebraniach klasowych ok. godziny 18:00 odbędzie się również zebranie dla rodziców, których pociechy wyjeżdżają do Francji.

      Serdecznie zapraszamy na zebrania, a także odbywający się w tym dniu - harcerski kiermasz!

      Nasi chorzowscy harcerze przygotują dla Państwa słodkie wypieki, wypalane w drewnie magnesy (Handmade!) oraz inne akcesoria, które można będzie zakupić, aby wesprzeć działalność drużyn. Znajdą ich Państwo od 16:30 do 18:00 zaraz przy wejściu głównym do budynku, a rozpoznać ich będzie można po mundurach.

      Mamy świadomość, że wielu Naszych uczniów kroczy harcerską ścieżką i dlatego jest to świetna okazja, żeby między konsultacjami dowiedzieć się czegoś więcej o organizacji jaką jest Związek Harcerstwa Polskiego.

      Nie możemy się doczekać Państwa wizyty, do zobaczenia w środę!

     • Dzień z życia szkoły

     • 13.04.2023 rok
      W pracowni komputerowej trwa "produkcja" breloczków do kluczy - wzór powyżej. Ligoniacy walczą z czasem, aby zdążyć z wydrukami 3D przed wizytą naszych Gości w ramach programu Erasmus+. Dzisiaj została wydrukowana 29 sztuka.
      Za kilka dni będziemy gościć uczniów i nauczyciel z Turcji. Za około tydzień pojawią sie u nas Goście z Turcji, Łotwy, Grecji i Estonii.

      Juz nie możemy sie doczekać. Do zobaczenia!

  • Kontakty

   • II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie
   • tel: 32 2411 711
    tel: 512338861
    fax: 32 2411 719
   • ul. 3 Maja 22
    41-500 Chorzów
    Poland
   • NIP: 627 172 25 53
   • RSPO: 29883
   • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Zdzisław Korzuch kontakt: biuro@bitprotect.pl
  • Logowanie