• Podziękowanie Wolontariuszom z Ligonia

     • Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom WOŚP za wniesione serce i pełne puszki.

      Ligoń w tym roku dzięki Wam zebrał:
      - 8711,10 zł
      - 7,28 EUR
      - 1 CZK
      - 5,05 USD
      - 1 łańcuszek koloru srebrnego

      W zjednoczonym Ligoniu siła! Brawo WY :)

     • Komitet Balowy - zmiana warty

     • W piątek 17.03 br. pożegnaliśmy obecny Komitet Balowy. Dziękując za wkład pracy, poświęcony czas i włożone w to serce, a także dotychczasową działalność i tym samym witamy nowy, życząc dobrego zrywu organizacyjnego.

     • Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii

     • Dziś obchodziliśmy Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. Uczniowie stanęli na wysokości zadania uczestnicząc w przygotowanych dla nich atrakcjach - szukali ukrytych kopertami z pytaniami o Irlandii, wzięli udział w zajęciach tanecznych, gdzie nauczyli się podstawowych kroków irlandzkich tańców oraz nie zapomnieli o zielonym akcencie dodanym do swojego ubioru.
      Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w poniedziałek, a już dziś organizatorzy - nauczyciele j. angielskiego dziękują wszystkim za wspólną zabawę.

     • Kangur 2023

     • Jak co roku, 16 marca odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs KANGUR MATEMATYCZNY 2023.

     • Zajęcia z samoobrony

     • Zajęcia z samoobrony dla uczniów klas humanistyczno - językowych i ogólno - integracyjnych - grupa chłopców odbyły się w sali gimnastycznej 16.03 br. Wszyscy ukończyli zajęcia bez kontuzji :)

     • Poetka i malarka Pani Janina Partyka-Pojęta w Ligoniu

     • 14 marca w progach naszej szkoły gościliśmy chorzowską poetkę i malarkę panią Janinę Partykę-Pojętą.

      W czasie spotkania przy akompaniamencie gitary słuchaliśmy wierszy poetki, która ma na swoim koncie wiele tomików poezji oraz namalowała niezliczoną ilość obrazów. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród oraz odznaczeń.

      Podczas wspólnie spędzonego czasu artystka opowiedziała, co inspiruje Ją do tworzenia poezji i w jaki sposób powstają Jej obrazy.

      Głównym przesłaniem wynikającym ze spotkania było to, że warto kochać ludzi i ważnym jest, aby posiadać umiejętność współpracy z innymi.

      Owocem spotkania jest wiersz napisany przez uczestników i zredagowany przez naszego gościa.

      Biblioteka szkolna otrzymała w darze od pani Janiny Partyki-Pojętej kilka tomików wierszy, za które bardzo dziękujemy i zapraszamy do wypożyczania, by poznać twórczość naszej chorzowskiej poetki.

     • Język francuski - moda i ekologia

     • Ochrona środowiska naturalnego staje się priorytetem naszego życia.

      Uczniowie klas drugich przygotowali na lekcji pokaz mody, na którym prezentowali elementy ubiorów wykonane z produktów z recyklingu.

      Lekcja języka francuskiego odbyła się w ramach projektu Erasmus+ "Rzucam wyzwanie epoce z STEAM" realizowanego ze środków europejskich. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i dobrze się bawili.

      #ERASMUS
      #STEAM

     • Miejski Konkurs Przedmiotów Ścisłych – uroczyste podsumowanie

     • W dniu 15 marca 2023 r. odbyła się uroczystość podsumowania XVI edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych skierowanego do uczniów klas 8. chorzowskich szkół podstawowych. Honorowy patronat nad zmaganiami uczniów sprawował Prezydent Miasta - mgr Andrzej Kotala.

      W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 12 placówek, a do finału zgłoszono uczniów z 10 szkół.
      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce:
      Adam Zamora ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka z Oddziałami Dwujęzycznymi, 

      II miejsce:
      Jan Brocki ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. J. Kusocińskiego z Oddziałami Sportowymi,

      III miejsce:
      Aleksander Zientek ze Szkoły Podstawowej nr 22 im. K. Miarki z Oddziałami Integracyjnymi,

      Wyróżnienia:
      Paweł Wcisło ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. G. Cieślika,
      Aleksander Marek
      ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. G. Cieślika.

      Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez II Liceum Ogólnokształcące im. J. Ligonia i Urząd Miasta Chorzów. Przekazane zostały również podziękowania dla szkolnych koordynatorów konkursu i Rady Programowej. 

      Uroczyste podsumowanie XVI edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych uświetniła prelekcja p. dr inż. Jacka Nowaka - geologa, Pracownika Politechniki Śląskiej, od wielu lat chorzowskiego radnego, regionalisty i kolekcjonera chorzowskich widokówek, który przedstawił nam krótką historię naszego miasta. Dodatkową atrakcją były występy artystyczne uczennic Ligonia oraz pokaz musztry w wykonaniu młodzieży z klasy mundurowej.

     • Zawody miejskie w badmintonie

     • W środę 15.03.2023 r. w Zespole Szkół Technicznych nr 1 w Chorzowie odbyły się zawody miejskie w badmintonie. Damską cześć naszej szkoły reprezentowała trójka uczennic z klasy 1B - Jakubowska Wiktoria, Pruś Martyna, Stachowicz Oliwia.
      Dziewczyny dzielnie walczyły i uplasowały się tuż poza podium.
      Serdecznie gratulujemy ducha walki i życzymy powodzenia w przyszłym roku!

     • Dzień Św. Patryka - 17.03 (piątek)

     • Kochani,
      Nauczyciele j. angielskiego zapraszają uczniów i nauczycieli do obchodów Dnia Św. Patryka, patrona Irlandii. Święto jest hucznie celebrowane nie tylko w Irlandii ale również w USA. Irlandczycy świętują udziałem w paradach a dzieci często grają w gry na szukanie ukrytych nagród.

      W piątkowym repertuarze mamy:
      1. Scavenger Hunt - w różnych miejscach w szkole (korytarze, toalety, sekretariat / sala w-f, itp) rozłożone będą koperty z rysunkiem koniczyny, w których znajdować się będą pytania dotyczące Irlandii. Osoba, która znajdzie kopertę zgłasza się do nauczyciela j. angielskiego, odpowiada na pytanie i zdobywa punkt. Wygrywa ten uczeń, który zdobędzie najwięcej punktów. Nagrodą jest bon na dzień wolny od odpytywania ze wszystkich przedmiotów.
      2. Tańce irlandzkie - Zapraszamy o 9.15 do holu na parterze przy wejściu aby poćwiczyć irlandzkie tańce. Pani Płaczek przećwiczy z Wami kroki tak aby o godz. 12.00 zatańczyć grupowo jeden irlandzki taniec.
      3. Irlandzka muzyka - radiowęzeł będzie puszczał muzykę rodem z Irlandii (posłuchacie tradycyjnej i nowoczesnej muzyki)
      4. Zielony akcent - w piątek odbywa się debata i wybory do samorządu więc obowiązkuje strój galowy, ale nie zapomnijcie o jakimś zielonym dodatku (spinka, wstążka czy cielona naszywka będą idealne aby uczcić ten dzień).
      Zapraszamy do wspólnej zabawy!

     • Zajęcia z samoobrony

     • 10.03.2023 roku w piątek odbyły się zajęcia z samoobrony dla uczniów klas humanistyczno-językowych i ogólno-integracyjnych - grupa dziewcząt. Za tydzień tj. 17.03.2023 r. w podobnych zajęciach będzie brała udział grupa chłopców. Powodzenia.

     • Porozumienie o współpracy z WCR w Chorzowie

     • W piątek 10 marca 2023 r. w murach „Ligonia” zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy II Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Ligonia w Chorzowie reprezentowanym przez p. dyrektor Grażynę Widerę a Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym w Chorzowie, którego szefem jest ppłk Krzysztof Szmyt.

      Celem współpracy jest m.in. zaangażowanie partnerów społecznych do upowszechniania w społeczeństwie wiedzy obronnej i umiejętności ważnych dla bezpieczeństwa państwa oraz wykorzystanie potencjału organizacji proobronnych do działalności na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa.

     • Puchar jest NASZ!

     • Puchar jest NASZ! Oliwia Stachowicz z klasy 1b zajęła II miejsce w Mistrzostwach Chorzowa w snowboardzie. Drużyna II LO zajęła IV miejsce w klasyfikacji generalnej:
      - Oliwia Stachowicz - kl. 1b
      - Magdalena Kosmala - kl. 2a
      - Ewa Gacek - kl. 2b.

      Opiekę sprawował nauczyciel wychowania fizycznego - Artur Zwierzyński.
      Gratulujemy!

     • Zapraszamy na Wojskowe Targi Służby i Pracy.

     • W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich chętnych na Wojskowe Targi Służby i Pracy, które odbędą się w 16 lokalizacjach w całej Polsce i będą wydarzeniem w całości poświęconym różnym aspektom promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny oraz prowadzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej projektach, ale także szeroko pojętej obronności.

      Wojskowe Targi Służby i Pracy na terenie woj. śląskiego zorganizowane zostaną na terenie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach (ul. Stadionowa 7a, 41-400 Mysłowice).

      W ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in.: stoiska prezentujące służbę wojskową, w tym sprzęt i uzbrojenie WP, rozmowy z rekruterami z WCR-ów, pokazy uczniów klas mundurowych, quiz z nagrodami, wojskową grochówkę, stoiska organizacji proobronnych.

      1) Link do rolki na SM dot. WTSiP w Mysłowicach:
      https://drive.google.com/.../1hy3FntI0ZFXjvy9mWpR.../view...

      2) Link do zaproszenia MON:
      https://www.youtube.com/watch?v=mTY6pjBb7Sg

     • Prelekcja "Ludzie nauki dla Niepodległej".

     • Klasy 2a i 3a wzięły udział w prelekcji "Ludzie nauki dla Niepodległej". Prelegentem był p. Tomasz Sobisz, który zapoznał nas z mało znanymi postaciami z historii polskiej nauki.

      Byli wielkimi Polakami, ale nieznanymi wynalazcami. Poznaliśmy m.in. sylwetki Jana Szczepanika i Stefana Bryły.

     • Akcja "Bezpieczne skrzyżowanie".

     • Panowie chwilę przed wyruszeniem na patrole w akcji "Bezpieczne skrzyżowanie" składają wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia.
      Podczas patrolu wręczane były mandaty zaufania "Bądź bezpieczna na drodze".

     • Laserhouse oraz Art Nouveau

     • Wyjście kl. 2a do Laserhouse Katowice było okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale też możliwością budowania dobrych relacji i tworzenia zgranego zespołu. Było więc coś dla ciała ale i też ducha.
      Podobnie jak nasi nauczyciele uczestniczący w programie ERASMUS+#STEAM również odkrywaliśmy literkę A jak ART i podążaliśmy po Katowicach szlakiem architektury Art Nouveau.

     • Miejski Konkurs Przedmiotów Ścisłych

     • Informujemy, że w dniu dzisiejszym, tj. 06 marca br. na terenie naszej szkoły odbył się finał Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych. Najlepsi uczniowie ze szkół podstawowych miasta Chorzowa zmagali się z zadaniami z matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii. Czas trwania konkursu to 90 min (od 12.00 do 13.30). Wydarzenie odbyło się w sali 205.

      /opiekun: Ewa Łubkowska-Baszczak/

  • Kontakty

   • II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie
   • tel: 32 2411 711
    tel: 512338861
    fax: 32 2411 719
   • ul. 3 Maja 22
    41-500 Chorzów
    Poland
   • NIP: 627 172 25 53
   • RSPO: 29883
   • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Zdzisław Korzuch kontakt: biuro@bitprotect.pl
  • Logowanie