• Projekt „Czas stać się nauczycielem XXI wieku! – wzbudzanie kreatywności i innowacyjności w klasie poprzez nowe metody nauczania”
      • Projekt „Czas stać się nauczycielem XXI wieku! – wzbudzanie kreatywności i innowacyjności w klasie poprzez nowe metody nauczania”

      • 02.10.2019 18:08
      • Dobiega końca projekt „Czas stać się nauczycielem XXI wieku! – wzbudzanie kreatywności i innowacyjności w klasie poprzez nowe metody nauczania” o numerze 2018-1-PL01-KA101-048046 realizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie, a finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”.

      • Program obejmował kurs doskonalący kompetencje w zakresie posługiwania się językiem angielskim; spotkanie, podczas którego padło wiele cennych informacji dotyczących różnorodności kulturowej, obyczajów, ogólnie przyjętych zasad oraz historii i kultury Turcji; kurs metodyczny odbywający się w Stambule oraz wdrożenie i upowszechnienie nabytej wiedzy i umiejętności do praktyki szkolnej.

        Inspiracją do udziału w kursie była chęć nauczycieli „Ligonia” rozwijania swoich kompetencji i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań wspomagających proces uczenia i uczenia się uczniów. W wyniku nabytych umiejętności w ZSO nr 1 w Chorzowie upowszechniono takie programy, narzędzia i aplikacje jak m.in. Prezi, Mindmeister, Proshow, Mentimeter czy Plickers. Nauczyciele różnych przedmiotów - również Ci, którzy bezpośrednio nie uczestniczyli w kursie, a którym swoje doświadczenia przekazali nauczyciele szkolący się w Stambule - zaczęli stosować na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych aplikacje takie jak Kahoot czy Quizziz do szybkiego powtórzenia informacji z lekcji oraz wskazania uczniom, co jest ich mocną stroną, a nad czym muszą jeszcze popracować. Quizizz był też jednym z działań realizowanych w naszej szkole w „Światowym dniu zdrowia”. Dodatkowo na bazie doświadczeń i spostrzeżeń uczniów oraz nauczycieli wypracowane zostały zasady korzystania na lekcji ze smartfonów. Na realizację czeka również zaopiniowana pozytywnie przez Radę Pedagogiczną innowacja pedagogiczna „QuiZOO-mania zabawy z (nie)wiedzą” powstała we współpracy ze szkolnym psychologiem.

        Prócz propozycji mogących wzbogacić zajęcia edukacyjne szkolenie obejmowało również Google Drive, Dropbox, One Driv, ankiety Google. Zastosowanie tych narzędzi pozwoliło na udoskonalenie organizacji pracy szkoły, usprawnienie pracy Rady Pedagogicznej oraz pozyskanie informacji do diagnozy zjawisk występujących w szkole.


         

        Wartością dodatkową była możliwość zetknięcia się ze Stambułem, miastem dwóch kontynentów, wielu kultur i burzliwej historii. Nasze wyobrażenie o Turcji i Turkach oparte było o wiedzę z książek i filmów, mimo woli zawierające stereotypy. By stereotypy przełamać, trzeba doświadczać, bo tylko przeżycia i fakty zwyciężają w konfrontacji z opiniami. Pomógł nam w tym Ismal, który prowadził zajęcia szkoleniowe oraz pełnił rolę przewodnika po zabytkach, ulicach i zaułkach dawnego Konstantynopola. Cierpliwie odpowiadał na nasze pytania, również te trudne. My rewanżowaliśmy się tym samym. Podczas uroczystości wręczenia certyfikatów ukończenia kursu Ismail powiedział, że dzięki nam zmienił swoje zdanie na temat Polaków na bardzo pozytywne. To było piękne podsumowanie wspólnie przeżytego czasu.


         

        Jako dyrektora cieszą mnie efekty udziału w tej formie doskonalenia zawodowego. Ligoń to miejsce budowania kapitału uczniów na tradycji połączonej z nowoczesnością, wzajemnym oddziaływaniu wszystkich członków społeczności oraz doświadczeniach nauczycieli, którzy ciągle sami się uczą, by sprostać wymaganiom współczesnej szkoły.

        Grażyna Widera

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie
      • tel: 32 2411 711 tel: 512338861 fax: 32 2411 719
      • ul. 3 Maja 22 41-500 Chorzów Poland
      • NIP: 627 172 25 53
      • RSPO: 29883
      • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Zdzisław Korzuch kontakt: biuro@bitprotect.pl
    • Logowanie