• Ekologiczna szkoła

     • „Ekologiczna szkoła” – Czy grozi nam globalne ocieplenie? We wtorek 06.03 gościliśmy w naszej szkole pana Jarosława Kasprzyka z Klubu Ekologicznego „Gaja”, który poprowadził warsztaty o wpływie człowieka na środowisko i wynikających z tego konsekwencjach. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie są skutki nadmiernej ilości gazów cieplarnianych dla klimatu i żywych organizmów oraz w jaki sposób przemysłowa hodowla zwierząt wpływa na pogłębienie efektu cieplarnianego. Nasze ekologiczne rozważania doprowadziły nas do wniosku, że nieracjonalna gospodarka, masowy chów i marnotrawstwo żywności są ze sobą ściśle powiązane. Czas rozbudzić umysły i zastanowić się nad dalszą degradacją przyrody!

     • Biolodzy w laboratorium!

     • Grupa przyrodników z rozszerzenia z biologii w ramach X Chorzowskiego Festiwalu Nauki była w poniedziałek 12.03 na zajęciach w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. W pracowni optometrii ocenialiśmy ostrość wzroku, widzenie obuoczne i postrzeganie głębi oraz rozróżnianie barw. Mogliśmy także komputerowo zbadać wzrok i obejrzeć różne iluzje optyczne. W pracowni biologicznej poznaliśmy zasady pracy w warunkach sterylnych oraz metody hodowli komórek nowotworowych np. raka płuc i białaczki. Dowiedzieliśmy się, na czym polegają badania nad substancjami toksycznymi w walce z rakiem. Później w takich komórkach pod mikroskopem fluorescencyjnym oglądaliśmy organizację cytoszkieletu aktynowego i jądro komórkowe, barwiliśmy komórki toksyną, która niszczy komórki. Udało się nam także samodzielnie wyizolować DNA z komórek banana. To były bardzo pouczające i ciekawe zajęcia!

     • Spotkanie z Bartoszem Andrzejewskim

     • Zapraszamy do lektury artykuły naszej uczennicy Jolanty Sajkiewicz z klasy IIIA

      Górska korona Polski. Wędrówka przez cztery pory roku.

      Spotkanie z Bartoszem Andrzejewskim

       

      28.02.2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie ze zdobywcą 28 szczytów  poszczególnych pasm górskich Polski, powiązanych w Koronę Gór Polskich.

       

      W zimę o górach zawsze dużo się słyszy. Głównie są to informacje o wypadkach, jakie przytrafiają się turystom na ośnieżonych szlakach. W tym roku jednak jest jeszcze jeden aspekt, który powoduje wzmożone zainteresowanie górskimi wyprawami. Z końcem stycznia dotarły do  nas tragiczne  informacje na temat zimowej wyprawy, prowadzonej  przez Élisabeth Revol      i Tomasza Mackiewicza, na położony w Azji szczyt Nanga Parbat. Do dziś nie wiadomo,  co dokładnie się wydarzyło. Pewnym jest natomiast fakt, iż nasz himalaista pozostał w miejscu, które kochał nad życie - na szlaku. Teraz z napięciem obserwujemy sytuację grupy, która podjęła zimową próbę zdobycia szczytu K2.


      Rezygnacja z wyzwania oznacza pokorę wobec natury, a także odpowiedzialności za siebie i innych. K2 pozostaje niezdobyty zimą, ale ludzie, którzy kochają góry, nigdy się nie poddają i jestem pewna, że wkrótce znów o nich usłyszymy.

       

      Kiedy śledzę  poczynania wspinaczy, na myśl przychodzą mi pytania: Po co?, Dlaczego?  Czy może robią to dla sławy? A może kieruje nimi chęć dokonania niemożliwego?  Jaki  mają w tym cel i, przede wszystkim, dla kogo to robią?

       

      Odpowiedź na te pytania pomógł mi znaleźć Bartosz Andrzejewski i jest  ona niezwykle prosta. Dla siebie. Podejmując decyzję o zdobyciu wraz z Rafałem Uwijałą Korony Gór Polski, nie miał przed oczami wizji sławy. Zrobił to, bo kocha góry.

       

      „Jestem tylko turystą. To, o czym piszę, jest wypadkową własnych obserwacji, odczuć 

      i doświadczeń związanych z całokształtem górskich doświadczeń.”

       

      Tak autor opisuje swoją książkę. Spotkanie różniło się od typowej promocji. Bartosz opowiedział nam o swojej pasji, jaką stały się  góry, pokazywał zdjęcia własnego autorstwa           i, przede  wszystkim,   nakreślił  nam  tę  drugą stronę wspinaczki, o której  często  zapominamy, a mianowicie  niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą brawura w górach. Jak sam o sobie mówi, był niepokorną duszą, buntownikiem, którego zmienił szlak i ludzie, których na nim poznał. Książka jest w pewnym sensie autobiografią i dzięki temu przemawia do czytelnika.

      Przygodę zaczął od najniższych szczytów, powoli pnąc się ku Rysom. Zdobył 28 szczytów          w 365 dni. Wędrówkę na ostatni szczyt w Koronie zadedykował córce Zosi.

       

      Słuchając Bartosza, nabiera się chęci, aby samemu poznać i zobaczyć  szlaki, o których mówi książka. Dlaczego akurat jako pasję wybrał  góry? Dla przyrody, z którą może obcować i dla ludzi, których spotkał na szlaku. Góry zmieniają wszystko. Przede wszystkim nasz stosunek do drugiego człowieka. Więzi zawarte na szlaku są głębsze, a wartości takie jak przyjaźń czy zaufanie nabierają zupełnie innego wymiaru.

                                                                               

       

                                                                                                                                           Jolanta Sajkiewicz

      kl. IIIA

    • Angażowanie uczniów w proces uczenia się przez innowację – spotkanie projektowe
     • Angażowanie uczniów w proces uczenia się przez innowację – spotkanie projektowe

     • W dniach 9-10 listopada w rumuńskim Turnu Magurele odbyło się spotkanie uczestników projektu Erasmus + „ Angażowanie uczniów w proces uczenia poprzez innowację ”. Projekt ten realizowany jest w naszej szkole od 1 września 2017 i trwać będzie do sierpnia 2019 r. Uczestniczy w nim pięć krajów – Polska, Rumunia, Włochy, Hiszpania oraz Wielka Brytania...
    • VII Ogólnopolski Konkurs „Archiwum Wspomnień Jana Pawła II”.
     • VII Ogólnopolski Konkurs „Archiwum Wspomnień Jana Pawła II”.

     • 05 grudnia 2017

      Dnia 28.11.2017 Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzowa zorganizował w MDK „BATORY” jak co roku galę wręczenia nagród i podziękowań Prezydenta Miasta Chorzowa dla młodzieży, która zdobyła wysokie miejscaw konkursach artystycznych w roku 2017…

       

      Naszą szkołę reprezentowali członkowie MKF „Wiatrak” (Magdalena Gosek, Alicja Jadwiszczok, Przemysław Bała oraz Wojciech Duda) wraz z opiekunem – Panem Krzysztofem Palińskim oraz Dyrektorem ZSO nr 1 – Panią Grażyną Widerą. Nasi uczniowie zostali docenieni przez władze miasta za film pt. „Wspomnienie”, który zajął pierwsze miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie „Archiwum Wspomnień Jana Pawła II”.

       

      Galeria zdjęć

       

       

    • Biblioteka Pedagogiczna
     • Biblioteka Pedagogiczna

     • Witamy w naszych progach Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J. Lompy w Katowcach, Filia Chorzów. Przeprowadzka w toku… Czytelnia zaczyna już przypominać czytelnię; wypożyczalnia jeszcze pusta, ale już wkrótce też się zacznie zapełniać książkami.

      Zdjęcia na Facebooku

    • Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego
     • Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego

     • Szanowni Państwo,dzięki Państwa zaangażowaniu projekt „Stworzenie Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego” zdobył największą ilość głosów w Chorzowie II i będzie realizowanyw roku 2018 w ramach Budżetu Obywatelskiego Chorzowa.Otrzymaliśmy 2687 punktów (o 531 więcej od pomysłu, który zdobył drugie miejsce).

      Dziękuję!Grażyna Widera

       

      Wyniki 5 Budżetu Obywatelskiego Chorzowa

    • Wszystkich Świętych
     • Wszystkich Świętych

     • Wszystkich Świtych…

      Przed akcją „Znicz” uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie patrona szkoły Juliusza Ligonia

      Tradycyjnie już uczniowie „Ligonia” wspólnie z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej dbają o bezpieczeństwo osób odwiedzających chorzowskie nekropolie

       

      Akcja znicz na Facebooku

       

       

    • Biblioteka
     • Biblioteka

     • Biblioteka wzbogaciła się o dwa albumy: „Szkolny śpiewnik patriotyczny” oraz „Polskie symbole narodowe” a także o książkę Marka Kaczmarzyka: Szkoła neuronów. O Nastolatkach, kompromisach i wychowaniu.Zapraszamy do korzystania!

    • Informacja
     • Informacja

     • Drodzy Uczniowie ZSO nr 1!Zgodnie z tradycją w pierwszą sobotę listopada, tj. 4.11.2017 r., chcemy wybrać się na ciekawe wydarzenie nie tylko dla pasjonatów geologii. Proponujemy Wam wyjazd na Giełdę Minerałów, Skał i Skamieniałości organizowaną na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu. Koszt udziału ok. 5 zł.Szczegółowych informacji udzielają oraz zapisy przyjmują nauczyciele geografii –p. mgr Ewa Łubkowska-Baszczak oraz p. mgr Anna Gliga.

    • Biblioteka
     • Biblioteka

     • Biblioteka dysponuje dwoma numerami (z 2016 i 2017) FORUM NAUCZYCIELI – kwartalnika wydawanego przez RODN „WOM” w Katowicach. Każdy nauczyciel znajdzie tam coś dla siebie. Zapraszamy do skorzystania!

      Beata Górska

    • Liga Ligonia i Juljusza
     • Liga Ligonia i Juljusza

     • Od października rusza Liga Juliusza oraz Liga Kornela, polegająca na rywalizacji między klasami. Co miesiąc ranking klas sporządzany będzie na podstawie:– średniej ocen;– frekwencji;– punktów z zachowania;– udziału w konkursach i zawodach;– zaangażowania klas w życie szkoły (udział w uroczystościach, akcjach, organizacja imprez);– czytelnictwa;– noszenia identyfikatorów.

      Comiesięczne wyniki ukazywać się będą na Librusie oraz tablicach ogłoszeń. Roczne podsumowanie nastąpi w czerwcu. Zwycięskie klasy w kategorii gimnazjum i liceum otrzymają w nagrodę dofinansowanie do wycieczki lub wyjścia do kina, teatru itp.