• Warsztaty pn. Wybierz kulturę, z hejtem nie jesteś sobą!

     • 18 czerwca klasa IA, wraz z wychowawcą – mgr Marzeną Żylwis, wzięła udział w cyklu warsztatów pn. Wybierz kulturę, z hejtem nie jesteś sobą!, organizowanych przez Fundację Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznawać i rozróżniać hejt, mowę nienawiści i agresję słowną, jakie są skutki hejtowania, stworzyli własne profile hejtera oraz emocjonalną chmurę słów osoby hejtowanej. Poznali także sposoby radzenia sobie z agresją słowną, nauczyli się rozróżniać hejt od wyrażania konstruktywnej krytyki i pracowali zespołowo nad hasłami promującymi niehejtowanie. Podczas obu części warsztatów zastosowano ciekawe rozwiązania do nauki zdalnej, dzięki czemu nasi uczniowie mogli sprawdzić również własne zdolności marketingowe i wypracowali świetne hasła, które, mamy nadzieję, zostaną wykorzystane przez organizatorów do promowania dobrych praktyk.

       

      Uczniowie wzięli też udział w grach przygotowanych na rzecz warsztatów, chętnych zachęcamy do zmierzenia się z próbą ochrony planety przed spadającymi asteroidami. Aby zagrać, należy wejść w link: https://quizlet.com/510067527/gravity, kliknąć „rozpocznij”, a później „odpowiedz przez pojęcie”. Na spadających asteroidach pojawiać się będą wypowiedzi/zdania, w których zawarte jest: eufemizm, krytyka lub hejt. Jedno z tych słów należy wpisać w okienko odpowiedzi. Zachęcamy do gry i ochrony planety przed hejtem ;)

       

      Kolejne elementy projektu to realizacja gry miejskiej i spotkania z językoznawczynią, podczas których również poruszone zostaną kwestie związane z agresją słowną. Mamy nadzieję, że uda nam się wziąć w nich udział.

       

      Projekt pn. Wybierz kulturę, z hejtem nie jesteś sobą! dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020.

       

      Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: http://www.agereaude.pl/pl/projekt-wybierz-kulture-z-hejtem-nie-jestes-soba/, a także na Facebooku https://www.facebook.com/FundacjaAgereAude/.

     • Tęsknota…

     • „Jak wygląda świat, kiedy życie staje się tęsknotą? Wygląda papierowo, kruszy się w palcach, rozpada. Tylko tęsknienie jest prawdziwe, uzależnia. Być tam, gdzie się nie jest…” – Olga Tokarczuk

      Tęsknota to doświadczenie braku kogoś lub czegoś. Temu deficytowi często towarzyszy poczucie smutku, niepokoju, rozbicia czy rozdrażnienia. Możemy tęsknić za bliską osobą, utraconym czasem, relacją czy miejscem… Tak o braku możliwości spotkania się w murach szkoły ze społecznością Ligonia oraz o tęsknocie za wszystkimi imprezami, które towarzyszą edukacji w naszej szkole opowiedziało filmem rodzeństwo Giemza, które uczęszcza do klas pierwszych II LO im. J. Ligonia w Chorzowie:

     • Konsultacje dla uczniów organizowane na terenie szkoły

     • Szanowni Państwo!

          W dniach 1 - 5.06.2020 na terenie szkoły istnieje możliwość uczestnictwa uczniów w konsultacjach indywidualnych lub w grupach maksimum 7-osobowych.Mogą z nich skorzystać wyłącznie uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej z zachowaniem reżimu sanitarnego określonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej,

      Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia. Uczestnicy zajęć muszą posiadać środki ochrony osobistej (maseczkę i rękawiczki jednorazowe).Konsultacje mają charakter dobrowolny. Uczniowie będą mieli możliwość wyjaśnienia przez nauczycieli trudnych kwestii, usystematyzowania materiału czy rozmowy z nauczycielem.

      Chęć uczestnictwa w konsultacjach należy przesłać do 28.05.2020 dyrektorowi szkoły za pośrednictwem dziennika elektronicznego.Wiadomość wysłana z konta RODZICÓW musi zawierać informację dotyczącą przedmiotu oraz nazwiska nauczyciela; oświadczenie, że dziecko jest zdrowe, nie jest objęte kwarantanną ani izolacją oraz zgodę na dokonanie pomiaru temperatury ciała przy wejściu do szkoły.

      Harmonogram konsultacji zostanie podany do wiadomości w piątek.Jeżeli ilość osób zainteresowanych tą formą zajęć z poszczególnych przedmiotów u jednego nauczyciela przekroczy siedem osób, decyduje kolejność zgłoszeń.Jeżeli uczeń umówił się na konsultacje, a nie może przyjść, jest zobowiązany zgłosić ten fakt odpowiednio wcześniej tak, by móc zaprosić w zastępstwie innego ucznia.Szczegółowe zasady organizacji konsultacji umieszczone zostaną na stronie internetowej szkoły.

      Grażyna Widera

     • Informacja

     • Szanowni  Państwo Nauczyciele, Pracownicy niepedagogiczni i Rodzice!
      Kochani Uczniowie!
      Przyjaciele Szkoły!
      Społeczności Ligonia!

       

      Już weekend.
      Kolejny we wcześniej nieznanej rzeczywistości.
      Na którą nikt z nas nie był przygotowany, nawet miłośnicy książek i filmów si-fi.
      W której nie wystarczy poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, gdzie znaleźć swój piąty element.

      Od 12 marca br. czasowo ograniczone jest funkcjonowanie szkoły.  

       

      TO JUŻ  SIEDEMDZIESIĄT DWA DNI!


      Od sześćdziesięciu ośmiu  korytarze Ligonia nie zaznały obecności  uczniów i nauczycieli.  Wszechobecna cisza jest trudna.

      Nikt jednak nie obiecywał, że będzie łatwo.

      Za nami klasyfikacja uczniów klas trzecich.
      Większość swoje świadectwa ukończenia liceum już odebrała.

      Przed nami ostatnia prosta dla uczniów klas pierwszych i drugich: wystawianie ocen rocznych, klasyfikacja, ostatnie sprawdziany, kartkówki, zadania.


      Wielu z nas brakuje osobistego kontaktu.
      Jesteśmy skazani tylko na ten wirtualny.
      Po obu stronach ekranu LUDZIE w różnym wieku pełniący różne funkcje społeczne.
      Po obu stronach ekranu tacy sami LUDZIE zmęczeni sytuacją, zestresowani niewidocznym zagrożeniem, niepewni jutra.

      A jednak walczymy!

      Jesteśmy kowalami swojego losu jak Juliusz Ligoń.

       

      Coraz więcej lekcji odbywa się online w wykorzystaniem różnorodnych komunikatorów i platform. Nauczyciele zdają sobie sprawę z tego, że żadna zdobycz cywilizacji nie zastąpi chwili podejścia do siedzącego w ławce ucznia i wskazania Mu palcem wyrazów, liczb, obrazów, kart, wykresów ze słowami na ustach” Spójrz na to, co masz. Spróbuj jeszcze raz. Dobrze myślisz. Nie poddawaj się. …”

       

      Nauczycielom ciężko jest mówić do ekranu, na którym  zamiast twarzy ucznia często widnieje pusty okrąg lub postać komiksowa.
      Sama odczuwam dyskomfort, kiedy w czasie lekcji przełączam się na opcję „udostępnij na pulpicie dźwięk i ekran” i widzę tylko to, co jest tzw. pomocą dydaktyczną. Mam wrażenie, że mówię sama do siebie. Czy to objaw schizofrenii czy tylko znak czasu?

       

      Nie wszyscy włączają kamerę i mikrofon.
      Nie wszyscy uczestniczą w onlinowych lekcjach.

      Nasuwają się pytania:
      Przeszkoda techniczna czy wymówka?
      Chęć czy niechęć?
      Problemy sprzętowe czy lenistwo?
      Szukanie wymówek, by przykryć własna bezradność?
      Szukanie pretekstów, bo to wygodniejsze niż szukanie rozwiązać?

      Na te i inne pytania nie odpowiem.
      Zbyt mało mam informacji, by sformułować obiektywne wnioski.

      Między tym rodzice niepewni zawodowej i ekonomicznej przyszłości. Mierzący się z koniecznością godzenia roli rodzica/małżonka/partnera/pracownika/pracodawcy…

      Postawieni pod ścianą

       

      Wszędzie emocje, emocje, emocje …
       

      Z mojej obserwacji wynika, że większość negatywnych odczuć spowodowana jest poczuciem zagrożenia.

      Zagrożenie nie pozwala na zaspokojenie jednej z podstawowych potrzeb człowieka – potrzeby bezpieczeństwa.

      Proszę pamiętać o tym, że zawsze można poprosić o pomoc.
      Znajdziecie ją Państwo pod adresem dyrektor.zso@gmail.com ; g.widera.ligon@gmail.comligon.chorzów@gmail.com; w Librusie oraz pod numerami telefonów 32 2411 711 lub 512 338 861


      Do Państwa dyspozycji jest szkolny psycholog p. Dagmara Sarnowska.

      Po wcześniejszym uzgodnieniu można również skorzystać z zasobów ligoniowej biblioteki, którą opiekuje się p. Grażyna Jopek.

       

      Na to piątkowe popołudnie życzę wszystkim, którzy podjęli trud dotrwania do końca mojego wywodu czerpania siły z doświadczeń; radości z drobiazgów (bo według mnie paradoksalnie to właśnie drobiazgi budują nasze doświadczenie) oraz skupienia sił na poszukiwaniu wewnętrznego spokoju.


      Grażyna Widera

     • Dzień Ziemi 2020

     • Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto na świecie, obchodzone od 1970 r. W Polsce celebrujemy je każdego 22 kwietnia począwszy od 1990 roku.  Celem obchodów jest budowanie świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych. Nasza planeta od lat wysyła nam ostrzegawcze sygnały, których dłużej nie możemy ignorować! Ustanowiony pięćdziesiąt lat temu Dzień Ziemi przypomina o tym, że mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi się o nią codziennie troszczyć. Dziś to przesłanie – w dobie pandemii - nabiera szczególnego charakteru!

     • Święta

     • Szanowni Państwo! Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice, Pracownicy, Przyjaciele Ligonia! Wielkanoc 2020r. jest inna niż te, które znajmy od najmłodszych swoich lat. Inna, bo w odosobnieniu wymuszonym przez rzeczywistość. Wielkanoc to nowe życie niezależnie od wyznawanej religii czy jej braku. Wielkanoc to czas radości z wiosny budzącej do życia świat. Z każdego rozkwitłego pączka, zielonej trawy, żonkili, tulipanów, hiacyntów. Dla Trzecioklasistów Ligonia - tak jak i każdego innego liceum - ta Wielkanoc jest … Przyznam, że mimo posiadanego słownictwa nie znajduję wyrazów, które oddałyby to, co czuję. Napiszę tylko, że w tym roku pojęcie „Egzamin dojrzałości” nabiera zupełnie innego znaczenia. Z ostatnich słów p. Premiera Mateusza Morawieckiego oraz p. Ministra Dariusza Piątkowskiego wiadomo, że termin tegorocznych matur został zmieniony. Jaki będzie, wszyscy dowiemy się trzy tygodnie wcześniej. Wiadomym jest, że zgodnie z terminarzem roku szkolnego przeprowadzona będzie klasyfikacja. Wspólnie z nauczycielami pracujemy nad zapisami, które tę decyzję umocują prawnie. To proza, której kolejne rozdziały napisze życie. Na dziś i jutro wszystkim czytającym te słowa ślę z głębi serca płynące życzenia spokoju i radości. Również zdrowia, które dzisiaj nabiera innego znaczenia. Do zobaczenia na korytarzach NASZEJ SZKOŁY. Jutro lub pojutrze.

      Grażyna Widera

     • Kolejna smutna informacja

     •  

      Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że w tym tygodniu zmarła p. prof. Czesława Przybył - emerytowana wieloletnia nauczycielka matematyki.Uroczystości pogrzebowe odbyły się dzisiaj na cmentarzu Parafii św. Józefa w Chorzowie.Najbliższym składamy z głębi serca płynące wyrazy współczucia.

     • Życzenia

     • Przesyłamy życzenia Uczniom, Ich Rodzicom, Przyjaciołom Ligonia. Sympatykom z bliska i daleka. Życzenia wpisane w aplikacji wielu z nas wczoraj nieznanej. Napisane z głębi serca Przez nauczycieli i pracowników niepedagogicznych Ligonia. Napisane, bo wypowiedziane osobiście być nie mogą. Nie mogą, bo od dawna korytarze Ligonia tęsknią za gwarem szkolnej codzienności. W słowach znalazła się liczba. Niepostrzeżenie Przez przypadek. Kliknięcie. Poszło ... Cofnąć się nie da. Widocznie wśród liter i cyfry znajdują miejsce zwielokrotniając swoją wartość. Wartość płynących z serca życzeń. Nietuzinkowych. Dla wszystkich. Życzeń najspokojniejszych i najradośniejszych - jak tylko się da -świąt Wielkiej Nocy.

     • Smutna informacja

     • Ze smutkiem informujemy, że dzisiaj po długiej i ciężkiej chorobie zmarła emerytowana, długoletnia nauczycielka chemii p. prof. Dorota Buchta. Najbliższym składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia.

     • Prezentacja "Jak przeżyć w domu z nastolatkiem"

     • W ramach zebrań z rodzicami, które się nie odbyły, a na których miała się odbyć prelekcja Pani Edyty Naczulskiej - pedagożki z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Chorzowie , zamieszczamy prezentację do przejrzenia pt. "Jak przeżyć w domu z nastolatkiem".

       

      PREZENTACJA.pdf

     • Miejski Konkurs Przedmiotów Ścisłych – uroczyste podsumowanie

     • W dniu 10 marca 2020 r. odbyła się uroczystość podsumowania XIV edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych skierowanego do uczniów klas 8. chorzowskich szkół podstawowych. Honorowy patronat nad zmaganiami uczniów sprawował Prezydent Miasta - mgr Andrzej Kotala.

      W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 9 placówek z Chorzowa.

      Konkurs miał charakter indywidualny i składał się z dwóch etapów – szkolnego i miejskiego.
      Na każdym z nich uczniowie zmagali się z pięcioma zadaniami otwartym z takich przedmiotów jak matematyka, biologia, chemia, fizyka i geografia, a które zostały opracowane przez Radę Programową.

      24 lutego br. w siedzibie organizatora przeprowadzono finał. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili członkowie Rady Programowej, oceniła prace i wyłoniła zwycięzców:

      I miejsce:

      Julia Kochelska ze Szkoły Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi,

      II miejsce:

      Patryk Zaczkowski ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. J. Kusocińskiego,

      Maciej Drzymała ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi,

      III miejsce:
      Mateusz Miodyński ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka z Oddziałami Dwujęzycznymi,

      Adam Selega ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. J. Kochanowskiego,

      Wyróżnienie:

      Oskar Duś ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. T. Kościuszki w Chorzowie.

      Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez II Liceum Ogólnokształcące im. J. Ligonia i Urząd Miasta Chorzów.

      Wszystkim pozostałym finalistom wręczono drobne upominki przygotowane przez organizatora konkursu, czyli II LO. Przekazane zostały również podziękowania m.in. dla rodziców laureatów, szkolnych koordynatorów konkursu, zespołów nauczycieli uczących laureatów, Rady Programowej.

      Podsumowanie XIV edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych uświetniła prelekcja p. Kamila Zielińskiego - wykładowcy i eksperta Wyższej Szkoły Bankowej - pt. „Krótki trening odporności psychicznej”. Dodatkową atrakcją były występy artystyczne uczennic Ligonia oraz pokaz musztry w wykonaniu młodzieży z klas mundurowych.

     • Dzień Kobiet

     • Z okazji Dnia Kobiet w poniedziałek 09.03.2020r.  gościliśmy w naszej szkole Panie brafitterki.Tematyką spotkania była profilaktyka raka piersi oraz znaczenie właściwego doboru biustonosza, w tym również podczas uprawiania sportu. Nie wszystkie Panie zdają sobie sprawę z tego, jak ważne dla zdrowia jest to zagadnienie.Dodatkowo uczennice mogły skorzystać z profesjonalnej konsultacji brafitterskiej oraz nauczyć się samobadania piersi.

     • Miejski Konkurs Przedmiotów Ścisłych

     • W dniu 24 lutego 2020 r. w naszej szkole odbył się finał XIV edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych, nad którym Honorowy Patronat sprawuje Prezydent Miasta Chorzów. W tym roku adresatem przedsięwzięcia byli uczniowie klas 8. szkół podstawowych. Do etapu miejskiego zgłoszonych zostało 20 uczniów z 9 chorzowskich szkół. Uczestnicy rozwiązywali test złożony z 5 zadań otwartych – po jednym z matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii.

      Wszystkich finalistów wraz z opiekunami zapraszamy na uroczyste podsumowanie konkursu połączone z ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród. Zostało ono zaplanowane na 10 marca br. o godz. 12.30 w siedzibie organizatora, tj. II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Ligonia w Chorzowie, ul. 3 Maja 22.

     • My pet - my best friend.

     • Szkolny konkurs fotograficzno-językowy został rozstrzygnięty. Zadaniem uczestników było wykonanie sobie zdjęcia wraz ze swoim ulubionym zwierzakiem, następnie opisanie pupila w konkursowym e-mailu w języku angielskim. Ocenie podległy zarówno prace fotograficzne, jak i językowe. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

      I miejsce: Szymon KopećII miejsce: Aleksandra PiwowarczykIII miejsce: Maciej Sobala

      Wyróżnienia:Martyna GajdaAneta Szewczyk

      Wystawa prac znajduje się w gablocie na korytarzu na III p.

      Dziękujemy za wspólną zabawę.

     • NOC W BIBLIOTECE

     • Za nami kolejne spotkanie podczas „Nocy w bibliotece”. Tym razem najwięcej czasu spędziliśmy przy planszówkach, ale były także quizy, szarady, rebusy, krzyżówki i biblioteczny escape room, który przysporzył wielu emocji podczas rozwiązywania kolejnych zadań i poszukiwaniu klucza do wyjścia. Na koniec odbyła się sesja zdjęciowa , której wiodącym tematem była książka.

      Zapraszamy znów za rok.

     • BOOKCROSSING – UWALNIAMY KSIĄŻKI

     • To akcja dla każdego, kto chce wymienić swoje książki na nowe. W szkolnej czytelni przygotowano koszyk z książkami, z którego można zabrać do domu tyle książek, ile się wcześniej przyniesie. Jest to okazja do przewietrzenia domowej biblioteczki, podzielenia się dobrą lekturą z innymi i znalezienia jakiejś perełki dla siebie. Lepiej przekazać przeczytane lub niechciane książki dalej, niż tylko wycierać z nich kurz.