• Planetarium i stacja meteo

          • Uczniowie realizujący program rozszerzonej geografii, w ramach Chorzowskiego Festiwalu Nauki, uczestniczyli w zajęciach na stacji meteorologicznej oraz obejrzeli seans w Planetarium Śląskim.

          • Noc gier i zabaw

          • Z 9 na 10 marca uczniowie klas I A i II A liceum spędzili NOC GIER I ZABAW w szkole. Wspólnie spędzony czas był okazją do lepszego poznania się i integracji młodzieży.

          • Ekologiczna szkoła

          • „Ekologiczna szkoła” – Czy grozi nam globalne ocieplenie? We wtorek 06.03 gościliśmy w naszej szkole pana Jarosława Kasprzyka z Klubu Ekologicznego „Gaja”, który poprowadził warsztaty o wpływie człowieka na środowisko i wynikających z tego konsekwencjach. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie są skutki nadmiernej ilości gazów cieplarnianych dla klimatu i żywych organizmów oraz w jaki sposób przemysłowa hodowla zwierząt wpływa na pogłębienie efektu cieplarnianego. Nasze ekologiczne rozważania doprowadziły nas do wniosku, że nieracjonalna gospodarka, masowy chów i marnotrawstwo żywności są ze sobą ściśle powiązane. Czas rozbudzić umysły i zastanowić się nad dalszą degradacją przyrody!

          • Biolodzy w laboratorium!

          • Grupa przyrodników z rozszerzenia z biologii w ramach X Chorzowskiego Festiwalu Nauki była w poniedziałek 12.03 na zajęciach w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. W pracowni optometrii ocenialiśmy ostrość wzroku, widzenie obuoczne i postrzeganie głębi oraz rozróżnianie barw. Mogliśmy także komputerowo zbadać wzrok i obejrzeć różne iluzje optyczne. W pracowni biologicznej poznaliśmy zasady pracy w warunkach sterylnych oraz metody hodowli komórek nowotworowych np. raka płuc i białaczki. Dowiedzieliśmy się, na czym polegają badania nad substancjami toksycznymi w walce z rakiem. Później w takich komórkach pod mikroskopem fluorescencyjnym oglądaliśmy organizację cytoszkieletu aktynowego i jądro komórkowe, barwiliśmy komórki toksyną, która niszczy komórki. Udało się nam także samodzielnie wyizolować DNA z komórek banana. To były bardzo pouczające i ciekawe zajęcia!

          • Spotkanie z Bartoszem Andrzejewskim

          • Zapraszamy do lektury artykuły naszej uczennicy Jolanty Sajkiewicz z klasy IIIA

            Górska korona Polski. Wędrówka przez cztery pory roku.

            Spotkanie z Bartoszem Andrzejewskim

             

            28.02.2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie ze zdobywcą 28 szczytów  poszczególnych pasm górskich Polski, powiązanych w Koronę Gór Polskich.

             

            W zimę o górach zawsze dużo się słyszy. Głównie są to informacje o wypadkach, jakie przytrafiają się turystom na ośnieżonych szlakach. W tym roku jednak jest jeszcze jeden aspekt, który powoduje wzmożone zainteresowanie górskimi wyprawami. Z końcem stycznia dotarły do  nas tragiczne  informacje na temat zimowej wyprawy, prowadzonej  przez Élisabeth Revol      i Tomasza Mackiewicza, na położony w Azji szczyt Nanga Parbat. Do dziś nie wiadomo,  co dokładnie się wydarzyło. Pewnym jest natomiast fakt, iż nasz himalaista pozostał w miejscu, które kochał nad życie - na szlaku. Teraz z napięciem obserwujemy sytuację grupy, która podjęła zimową próbę zdobycia szczytu K2.


            Rezygnacja z wyzwania oznacza pokorę wobec natury, a także odpowiedzialności za siebie i innych. K2 pozostaje niezdobyty zimą, ale ludzie, którzy kochają góry, nigdy się nie poddają i jestem pewna, że wkrótce znów o nich usłyszymy.

             

            Kiedy śledzę  poczynania wspinaczy, na myśl przychodzą mi pytania: Po co?, Dlaczego?  Czy może robią to dla sławy? A może kieruje nimi chęć dokonania niemożliwego?  Jaki  mają w tym cel i, przede wszystkim, dla kogo to robią?

             

            Odpowiedź na te pytania pomógł mi znaleźć Bartosz Andrzejewski i jest  ona niezwykle prosta. Dla siebie. Podejmując decyzję o zdobyciu wraz z Rafałem Uwijałą Korony Gór Polski, nie miał przed oczami wizji sławy. Zrobił to, bo kocha góry.

             

            „Jestem tylko turystą. To, o czym piszę, jest wypadkową własnych obserwacji, odczuć 

            i doświadczeń związanych z całokształtem górskich doświadczeń.”

             

            Tak autor opisuje swoją książkę. Spotkanie różniło się od typowej promocji. Bartosz opowiedział nam o swojej pasji, jaką stały się  góry, pokazywał zdjęcia własnego autorstwa           i, przede  wszystkim,   nakreślił  nam  tę  drugą stronę wspinaczki, o której  często  zapominamy, a mianowicie  niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą brawura w górach. Jak sam o sobie mówi, był niepokorną duszą, buntownikiem, którego zmienił szlak i ludzie, których na nim poznał. Książka jest w pewnym sensie autobiografią i dzięki temu przemawia do czytelnika.

            Przygodę zaczął od najniższych szczytów, powoli pnąc się ku Rysom. Zdobył 28 szczytów          w 365 dni. Wędrówkę na ostatni szczyt w Koronie zadedykował córce Zosi.

             

            Słuchając Bartosza, nabiera się chęci, aby samemu poznać i zobaczyć  szlaki, o których mówi książka. Dlaczego akurat jako pasję wybrał  góry? Dla przyrody, z którą może obcować i dla ludzi, których spotkał na szlaku. Góry zmieniają wszystko. Przede wszystkim nasz stosunek do drugiego człowieka. Więzi zawarte na szlaku są głębsze, a wartości takie jak przyjaźń czy zaufanie nabierają zupełnie innego wymiaru.

                                                                                     

             

                                                                                                                                                 Jolanta Sajkiewicz

            kl. IIIA

        • Angażowanie uczniów w proces uczenia się przez innowację – spotkanie projektowe
          • Angażowanie uczniów w proces uczenia się przez innowację – spotkanie projektowe

          • W dniach 9-10 listopada w rumuńskim Turnu Magurele odbyło się spotkanie uczestników projektu Erasmus + „ Angażowanie uczniów w proces uczenia poprzez innowację ”. Projekt ten realizowany jest w naszej szkole od 1 września 2017 i trwać będzie do sierpnia 2019 r. Uczestniczy w nim pięć krajów – Polska, Rumunia, Włochy, Hiszpania oraz Wielka Brytania...
        • VII Ogólnopolski Konkurs „Archiwum Wspomnień Jana Pawła II”.
          • VII Ogólnopolski Konkurs „Archiwum Wspomnień Jana Pawła II”.

          • 05 grudnia 2017

            Dnia 28.11.2017 Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzowa zorganizował w MDK „BATORY” jak co roku galę wręczenia nagród i podziękowań Prezydenta Miasta Chorzowa dla młodzieży, która zdobyła wysokie miejscaw konkursach artystycznych w roku 2017…

             

            Naszą szkołę reprezentowali członkowie MKF „Wiatrak” (Magdalena Gosek, Alicja Jadwiszczok, Przemysław Bała oraz Wojciech Duda) wraz z opiekunem – Panem Krzysztofem Palińskim oraz Dyrektorem ZSO nr 1 – Panią Grażyną Widerą. Nasi uczniowie zostali docenieni przez władze miasta za film pt. „Wspomnienie”, który zajął pierwsze miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie „Archiwum Wspomnień Jana Pawła II”.

             

            Galeria zdjęć

             

             

        • Biblioteka Pedagogiczna
          • Biblioteka Pedagogiczna

          • Witamy w naszych progach Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J. Lompy w Katowcach, Filia Chorzów. Przeprowadzka w toku… Czytelnia zaczyna już przypominać czytelnię; wypożyczalnia jeszcze pusta, ale już wkrótce też się zacznie zapełniać książkami.

            Zdjęcia na Facebooku

        • Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego
          • Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego

          • Szanowni Państwo,dzięki Państwa zaangażowaniu projekt „Stworzenie Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego” zdobył największą ilość głosów w Chorzowie II i będzie realizowanyw roku 2018 w ramach Budżetu Obywatelskiego Chorzowa.Otrzymaliśmy 2687 punktów (o 531 więcej od pomysłu, który zdobył drugie miejsce).

            Dziękuję!Grażyna Widera

             

            Wyniki 5 Budżetu Obywatelskiego Chorzowa

        • Wszystkich Świętych
          • Wszystkich Świętych

          • Wszystkich Świtych…

            Przed akcją „Znicz” uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie patrona szkoły Juliusza Ligonia

            Tradycyjnie już uczniowie „Ligonia” wspólnie z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej dbają o bezpieczeństwo osób odwiedzających chorzowskie nekropolie

             

            Akcja znicz na Facebooku

             

             

        • Biblioteka
          • Biblioteka

          • Biblioteka wzbogaciła się o dwa albumy: „Szkolny śpiewnik patriotyczny” oraz „Polskie symbole narodowe” a także o książkę Marka Kaczmarzyka: Szkoła neuronów. O Nastolatkach, kompromisach i wychowaniu.Zapraszamy do korzystania!

        • Informacja
          • Informacja

          • Drodzy Uczniowie ZSO nr 1!Zgodnie z tradycją w pierwszą sobotę listopada, tj. 4.11.2017 r., chcemy wybrać się na ciekawe wydarzenie nie tylko dla pasjonatów geologii. Proponujemy Wam wyjazd na Giełdę Minerałów, Skał i Skamieniałości organizowaną na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu. Koszt udziału ok. 5 zł.Szczegółowych informacji udzielają oraz zapisy przyjmują nauczyciele geografii –p. mgr Ewa Łubkowska-Baszczak oraz p. mgr Anna Gliga.

    • Kontakty

      • II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie
      • tel: 32 2411 711 tel: 512338861 fax: 32 2411 719
      • ul. 3 Maja 22 41-500 Chorzów Poland
      • NIP: 627 172 25 53
      • RSPO: 29883
      • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Zdzisław Korzuch kontakt: biuro@bitprotect.pl
    • Logowanie