• Wybory do samorządu szkoły

          • 2. października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie zebrani w sali gimnastycznej najpierw usłyszeli, co każdy z kandydatów chciałby zmienić w szkole lub, co nowego wprowadzić, działając w Samorządzie.

            Następnie każdy z uczniów miał możliwość oddania głosu na jedną z kandydujących osób.

             

            Wyniki wyborów w IILO są następujące:

            Wojciech Duda - 47 głosów
            Dominika Popiel - 19 głosów
            Natalia Ogryzek - 10 głosów
            Patrycja Brol - 8 głosów

             

            W Gimnazjum nr3 głosy rozdzielono pomiędzy:

            Martynę Pacoń - 35 głosów
            Paulinę Warzechę - 30 głosów
            Martynę Gajdę - 15 głosów
            Mateusza Rutkowskiego - 7 głosów
            Darię Korzonek  - 2 głosy.

          • Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Śląskim

          • 4 października 2018r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego po raz XLVI zainaugurowano kolejny rok akademicki. W uroczystościach wzięła udział p. dyr. Grażyna Widera.Dla nas to szczególna chwila. Jesteśmy dumni z faktu, że na mocy porozumienia współpracujemy z największym na UŚl wydziałem.

          • RAJD INTEGRACYJNY

          • 28 września 2018 r. odbył się tradycyjny Rajd Integracyjny społeczności naszej szkoły

            w Parku Śląskim. Rajd Integracyjny to coroczna impreza promująca zdrowy styl życia poprzez ruch na świeżym powietrzu i radość z  zespołowego działania. Poszczególne  klasy miały za zadanie dotrzeć do punktów orientacyjnych, na których czekały na nie przygotowane przez nauczycieli  quizy, pytania konkursowe i różnorodne zadania...

            Na jednym z punktów , usytuowanym koło restauracji "Łania" pytania dotyczyły zdrowej żywności i zbilansowanej diety. Na podstawie zdobytych punktów wyłoniono zwycięskie klasy, ale tak naprawdę zwycięzcami byliśmy wszyscy - wszyscy doskonale się bawili i zostali nagrodzeni ciepłym poczęstunkiem, przygotowanym na miejscu przez pracowników szkolnej kuchni.  Impreza była okazją do nieformalnych rozmów między nauczycielami i uczniami na co nie zawsze jest czas w szkole. Było nam bardzo miło, że spontanicznie dołączyli do nas tegoroczni maturzyści, którzy ukończyli już szkołę, ale chcieli zobaczyć się z młodszymi kolegami i nauczycielami.  Jedna z nauczycielek przyszła do parku ze swoim ukochanym psem, który od razu podbił serca wszystkich obecnych. Wspaniała, słoneczna pogoda sprzyjała odkrywaniu uroków polskiej, "złotej" jesieni.

          • WIZYTA W UŚ

          • Uczniowie klas maturalnych w ramach Dni Otwartych Wydziału Filologicznego UŚ uczestniczyli w dwóch ciekawych wykładach. Podczas pierwszego, wygłoszonego przez prof. dr. hab. Krzysztofa Uniłowskiego pt. „Conrad w perspektywie postkolonialnej”, usłyszeli  wiele ciekawostek z życia Josepha Conrada oraz poznali wpływ barwnej biografii pisarza na jego twórczość, ze szczególnym podkreśleniem znaczenia „Jądra ciemności”...

            Kolejne zajęcia nt. „Warsztat Maturzysty-proza życia czy liryczny nastrój?”, poprowadzone przez dr Magdalenę Piotrowską-Grot, to kompendium wiedzy, jak interpretować i analizować utwory literackie podczas matury pisemnej i ustnej.

            Oba wykłady były dobrą powtórką przed zbliżającym się egzaminem dojrzałości.

          • Dzień Otwarty Wydziału Filologicznego UŚ

          • W ramach Dnia Otwartego Wydziału Filologicznego UŚ uczniowie II kl. naszego liceum wraz z opiekunem Anną Gligą uczestniczyli w zajęciach do nich skierowanych. Wykład nt. „Źródła uprzedzeń. Nieporozumienia międzykulturowe w perspektywie kulturoznawczej” poprowadził                  dr  Adam Pisarek. W trakcie spotkania młodzież odpowiedziała sobie na pytanie: „Czy źródła uprzedzeń tkwią w niechęci do zrozumienia drugiej strony? A może to kwestia kompetencji, umiejętności innego spojrzenia, którego można się nauczyć?”. Dzięki temu uczestnicy zyskali nowy obraz odmienności kulturowej...

            Na kolejne zajęcia „Bułgaria? Dlaczego nie?!” zaprosiły: dr Joanna Mleczko oraz dr Dorota Gołek-Sepetliewa. W bardzo przyjemny, dostępny dla młodzieży sposób, panie przybliżyły informacje dotyczące geografii, historii i kultury prezentowanego kraju. Uczniowie rozwiązali quiz dotyczący Bułgarii i  otrzymali od prowadzących wykład regionalne upominki.  Zajęcia były bardzo ciekawe          i inspirujące do poznawania nowych miejsc i nowych treści.

          • Przyjazne przestrzenie dla młodych

          • Jak przyciągnąć do Chorzowa młodych ludzi? Co zrobić, żeby młodzi ludzie nie wyjeżdżali z miasta? To pytania, na które próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach akcji „Miasta Idei”. Tematem były przyjazne przestrzenie dla młodych...

            W spotkaniu, w którym uczestniczyli nasi uczniowie, udział wzięli: pan prezydent Andrzej Kotala, prezes Fundacji Agere Aude Tomasz Sobisz, aktywista miejski Szymon Piecha, oficer rowerowy Chorzowa Joanna Tabor, dr Łukasz Zimnoch-politolog, popularyzator historii Śląska oraz Maciej Franta-architekt. Debatę prowadził redaktor „Gazety Wyborczej” Przemysław Jedlecki.

          • Żywa biblioteka

          • W ramach akcji Wolność Czytania uczniowie z klasy IA wzięli udział w spotkaniu z Żywą Biblioteką, które polegało na możliwości wypożyczenia tzw. „żywych książek”. Są nimi osoby postrzegane stereotypowo, pochodzące z grup, które mogą być wykluczone lub odrzucone ze względu na styl życia, pochodzenie, wyznanie, czy nieakceptowalne przez ogół cech osobowości...

            Podczas spotkania w Chorzowskim Centrum Kultury młodzież miała okazję porozmawiać m.in. z samotnym ojcem, byłym więźniem, Włochem, Gruzinem, muzułmanką, bezdomnym i policjantem.

            Rozmowy przebiegały w miłej atmosferze, uczniowie zadawali wiele pytań, by skonfrontować z rzeczywistością swoje wyobrażenia o osobach z różnych grup społecznych. Aż żal było, że czas przeznaczony na spotkanie z tyloma ciekawymi ludźmi tak szybko się skończył.

          • Warsztaty Budżetu Obywatelskiego „FOTOs”

          • W środę (19.09.2018) rozpoczęła się druga tura warsztatów organizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tym razem odbyły się warsztaty fotograficzne, które prowadzili artyści fotograficy ze Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski – Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa, poniżej fotorelacja oraz kilak słów od prowadzących warsztaty:

            19 września, w ramach Warsztatów filmowych z elementami fotografii „Stworzenie Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego”, odbyły się warsztaty fotografii natychmiastowej pod hasłem „FOTOs”. Uczestnicy rozpoczęli od zapoznania się z terminem fotosu filmowego biorąc udział w wielkoformatowej grze planszowej na świeżym powietrzu - ten element zajęć miał za zadanie zintegrować grupę i stworzyć odpowiednią atmosferę do dalszej twórczej pracy. Następnie pracując w grupach uczniowie rozpoczęli projektowanie własnej kolekcji fotosów składającej się z 8 polaroidowych zdjęć. Nie było to łatwe zadanie, do wylosowanego gatunku filmowego (np. thriller, komediodramat itd.) należało wymyślić fabułę i tytuł utworu kinowego, następnie przypisać rekwizyty bohaterom, wykonać szkicowy storyboard a na koniec przenieść go na grunt fotograficzny. Uczestnicy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem i tak powstały cztery filmy: Kłamstwo Elżbiety, Nostalgia Fotografa, Czarny Kruk i Powody Zbrodni. Planowana jest wystawa prac powstałych podczas zajęć. Warsztaty prowadzili Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików specjalizujący się w organizacji warsztatów fotografii analogowej m. in. dla młodzieży.

        • programie Erasmus + " Angażowanie uczniów w proces uczenia sie poprzez innowację"
          • programie Erasmus + " Angażowanie uczniów w proces uczenia sie poprzez innowację"

          • W dniach 14 - 17 maja 2019 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie gościliśmy nauczycieli i uczniów będących partnerami naszej szkoły w programie Erasmus + " Angażowanie uczniów w proces uczenia sie poprzez innowację".

                            Naszymi gośćmi byli Hiszpanie z  CPI O Cruce z Cercedy,  Rumuni z Colegiul Nastional Unirea , szkoły mieszczącej się w Turnu Magurele oraz Włosi z Scuola Secondaria Di Primo Grado A. Criscuolo z Pagani.

                            Wraz z uczniami Ligonia i Makuszyńskiego uczestnicy spotkania realizowali wspólny projekt, który obejmował między innymi grę miejską z zastosowaniem aplikacji Actionbound , Quiver, programy Excell, AppInventor i Scratch.

                            Podczas warsztatów  drużyny z wszystkich krajów zapoznały się  z prezentacjami multimedialnymi poświęconymi fenologii, poznały rumuńskich uczonych , a także poznały Chorzów zaprezentowany w różnych aspektach - między innymi jego historię oraz  jego zasoby ukazane w liczbach.

                            Oprócz warsztatów i zajęć w szkole uczniowie uczestniczyli w bardzo interesujących zajęciach na Wydziale Informatyki i  Nauki o  Materiałach  Uniwersytetu Śląskiego, gdzie zapoznali się z możliwościami drukarek 3D, obserwowali miro cząsteczki poprzez mikroskop elektronowy oraz podziwiali eksperymenty chemiczne.

          • Narodowe Czytanie 2018

          • Jak co roku nasza szkoła włączyła się do akcji Narodowego Czytania. W roku stulecia odzyskania niepodległości Prezydent RP Andrzej Duda wybrał jedną z najważniejszych powieści XX-lecia międzywojennego, czyli „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego...

            ... W swoim liście napisał:

            „Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.”

            Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

          • Melodie świata z zespołem Nivel

          • Nasze pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z muzyką miało formę podróży               po Europie i Ameryce Południowej. W wykonaniu akordeonisty, kontrabasisty                   i gitarzysty usłyszeliśmy między innymi argentyńskie tango, skoczną  macedońską melodię i francuski walczyk. Uzupełnieniem koncertu był ciekawy wykład dotyczący historii gitary oraz zasad gry na akordeonie i na kontrabasie. Następna audycja muzyczna dopiero w grudniu...

            Uzupełnieniem koncertu był ciekawy wykład dotyczący historii gitary oraz zasad gry na akordeonie i na kontrabasie. Następna audycja muzyczna dopiero w grudniu.

        • WALCZYMY ZE STRESEM I HAŁASEM - DZWONEK SZKOLNY DO LAMUSA!
          • WALCZYMY ZE STRESEM I HAŁASEM - DZWONEK SZKOLNY DO LAMUSA!

          • WALCZYMY ZE STRESEM I HAŁASEM - DZWONEK SZKOLNY DO LAMUSA!

             

            Dobra wiadomość dla miłośników ciszy i spokoju. W tym roku szkolnym szkoła rezygnuje z dzwonków lekcyjnych.

             

            Kilka tygodni przed wakacjami w naszej szkole "na próbę" zrezygnowaliśmy z dzwonków lekcyjnych. Okazało się, że nie tylko nie zdezorganizowało to pracy w naszej placówce, ale wręcz przeciwnie - na przerwach zachowywaliśmy się ciszej....

          • Podziel się plonami

          • To akcja skierowana do nauczycieli i pracowników obsługi, uczniów i rodziców w ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie" , do którego nasza szkoła przystąpiła jeszcze przed wakacjami (więcej o programie przeczytacie w zakładce Szkoła Promująca zdrowie).

            „Podziel się plonami”

             

                        To akcja skierowana do nauczycieli i pracowników obsługi, uczniów i rodziców w ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie" , do którego nasza szkoła przystąpiła jeszcze przed wakacjami (więcej o programie przeczytacie w zakładce Szkoła Promująca zdrowie).

                        Wiele rodzin posiada działki rekreacyjne lub ogródki przydomowe, w których właśnie teraz we wrześniu dojrzewają owoce - jabłka, gruszki  i  jesienne odmiany śliwek. W tym roku mamy wyjątkowy urodzaj na owoce. Część zbiorów marnuje się ponieważ często nie jesteśmy w stanie zjeść ich wszystkich  lub przetworzyć na potrzeby rodziny.

                        Ankiety na temat jedzenia w szkole przeprowadzone w zeszłym roku wykazały, że uczniowie często odczuwają w szkole głód, bo z różnych przyczyn nie zabierają ze sobą drugiego śniadania. Podzielmy się z nimi owocami. Pracownicy szkoły na pewno również chętnie się poczęstują.

             

            Zdrowe  owoce można przynosić do dyżurki pań woźnych, które je umyją i wyłożą na talerzach.

             

            Życzymy smacznego!

          • Szkolna zbiórka charytatywna

          • Dary, które zebraliśmy w ramach zbiórki charytatywnej na terenie naszej szkoły, zostaną przekazane dzieciom z Domu Dziecka. Za okazaną hojność wszystkim darczyńcom DZIĘKUJEMY!Zdjęcie użytkownika II LO im. Juliusza Ligonia w Chorzowie.

          • Sukces Wiktorii

          • Wśród medalistów Festiwalu Sportów Gimnastycznych w Gdańsku znalazła się uczennica Naszego Liceum Wiktoria Wołczańska. Gratulujemy! Więcej informacji na stronie:

          • Klasy 2b oraz IA na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

          • W ostatnim tygodniu roku szkolnego wybraliśmy się w piękne i malownicze rejony Ojcowa. Wraz z przewodnikiem PTTK wyruszyliśmy Doliną Prądnika. Zwiedziliśmy otoczenie zamku w Pieskowej Skale oraz zamek w Ojcowie.

            Udaliśmy się także pod Maczugę Herkulesa. Przespacerowaliśmy się czarnym szlakiem przez park zamkowy na Chełmową Górę aż do największej atrakcji w Ojcowskim Parku Narodowym - Jaskini Łokietka. Droga powrotna prowadziła Doliną Ciasne Skałki przez Bramę Krakowską do źródełka „Miłości” i stawów hodowlanych pstrąga.

            Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale w doskonałych humorach i ze wspaniałymi wspomnieniami.

            Udaliśmy się także pod Maczugę Herkulesa. Przespacerowaliśmy się czarnym szlakiem przez park zamkowy na Chełmową Górę aż do największej atrakcji w Ojcowskim Parku Narodowym - Jaskini Łokietka. Droga powrotna prowadziła Doliną Ciasne Skałki przez Bramę Krakowską do źródełka „Miłości” i stawów hodowlanych pstrąga.

            Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale w doskonałych humorach i ze wspaniałymi wspomnieniami.

          • Industriada 2018 warsztaty

          • W  ramach tegorocznej Industriady organizowanej przez Urząd Miasta Chorzów,  gimnazjaliści  klasy 2b uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach programowania w języku Phyton.

          • Konkursy : „Z przyrodą za pan brat” oraz na: „Konkretyzację rysunkową utworu lirycznego”.

          • 05 czerwca, w naszej szkole, odbyło się podsumowanie dwóch miejskich konkursów: „Z przyrodą za pan brat” oraz na: „Konkretyzację rysunkową utworu lirycznego”. Wręczenie nagród połączone było z krótkim programem artystycznym, usłyszeliśmy występy wokalne uczennic klas: 2c, 2d oraz IIB LO.

            Ozdobą uroczystości był pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych naszej szkoły.

            W konkursie „Z Przyrodą Za Pan Brat” uczestnikami byli uczniowie chorzowskich szkół podstawowych.

            Do rywalizacji zgłosiło się 30 uczniów z 5 szkół podstawowych:

            1.       SP NR 12                      11 uczniów,

            2.       SP NR 13                        7 uczniów,

            3.       SP NR 17                        2 uczniów,

            4.       SP NR 22                        6 uczniów,

            5.       SP NR 29                        4 uczniów,

             

            Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania uczniów zjawiskami fizycznymi napotykanymi w ich życiu codziennym, budzenie szacunku do przyrody i podziwu dla jej piękna oraz wyzwalanie postawy badawczej prowadzącej do poznawania prawidłowości świata przyrody.

            Konkurs był dwuetapowy. W pierwszym etapie uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie doświadczenia obrazujące zjawiska przyrodnicze               i omawiali je przed komisją. Drugi etap polegał na rozwiązaniu testu przyrodniczego.

            Po zakończeniu zmagań konkursowych komisja złożona z nauczycieli  ZSO nr 1 wyróżniła następujących uczniów:

             

            I miejsce                         DOMINIKA HAIDA                SP NR 12,

            II miejsce                        PIOTR BASZCZAK                 SP NR 22,

            III miejsce                       KATARZYNA KLEIST SP NR 29,

            MAGDALENA HOBA           SP NR 13,                                                  Wyróżnienie                 ARKADIUSZ KUKUŁKA         SP NR 13,

             

            Ponadto komisja konkursowa postanowiła:

            a/ nagrodzić pochwałą za najciekawsze doświadczenie:

            MAGDALENA HOBA                                SP NR 13

            b/ nagrodzić pochwałą za najlepszy wynik testu:

            ARKADIUSZ KUKUŁKA                                              SP NR 13

            c/ przyznać pochwały uczniom, którzy w swoich szkołach zdobyli najlepsze wyniki.

             

            Konkurs na: „Konkretyzację rysunkową utworu lirycznego„ma na celu rozbudzenie talentów plastycznych, pobudzenie wyobraźni i inwencji twórczej, zaangażowanie uczniów w życie szkoły i skierowany jest do wszystkich uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Chorzowa.

            Zadaniem uczestników było przedstawienie w formie rysunkowej utworu lirycznego. Jury brało pod uwagę ogólne wrażenie i walory artystyczne, oryginalność oraz pomysłowość, estetykę wykonania, zgodność ilustracji z tematyką wiersza. Spośród nadesłanych prac wybrano te najlepsze:

             

            KATEGORIA: SZKOŁA PODSTAWOWA

            I miejsce –      MARTYNA PAPIERNIK        SP NR 37

                                   ALICJA WAWRZYNIUK        SP NR 37

            II miejsce -     MARTYNA JANAS                 SP NR 37

                                   MARIA DEBUDAJ                  SP NR 37

            III miejsce-    MATYLDA MADEJSKA         SP NR 37

                                   KLAUDIA WAWRZYNIUK   SP NR 37

             

            WYRÓŻNIENIE – HANNA KRUPA             SP NR 15

            KATEGORIA: GIMNAZJUM

            WYRÓŻNIENIE –    DARIA JASIOK              GIMNAZJUM NR 6

             

            KATEGORIA: SZKOŁA ŚREDNIA

            WYRÓŻNIENIE -    KAROLINA KOJ            CENTRUM KSZTAŁCENIA    

            ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO

             

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom, gratulujemy laureatom i zapraszamy na kolejne edycje konkursu!

    • Kontakty

      • II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie
      • tel: 32 2411 711 tel: 512338861 fax: 32 2411 719
      • ul. 3 Maja 22 41-500 Chorzów Poland
      • NIP: 627 172 25 53
      • RSPO: 29883
      • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Zdzisław Korzuch kontakt: biuro@bitprotect.pl
    • Logowanie