• UCZNIOWIE LIGONIA NA POMOC ZWIERZAKOM

     • Uczniowie klasy 1a wraz z nauczycielem p. mgr Dorotą Bobowską odwiedzili chorzowskie schronisko i przekazali zakupioną karmę w ilości 80 kg.

      Wysiłki młodzieży zostały wsparte przez p. Tadeusza Ogrodnika z firmy Tropical,  który został sponsorem i opiekunem cyklicznej akcji pomocowej „Ligoń dla zwierzaków”.

      Zapraszamy chętnych do dołączenia się do zbiórki, którą chcielibyśmy zrealizować jeszcze przed wakacjami.

     • Rekrutacja 2021 r. / 2022 r.

     • W roku szkolnym 2021/2022 planujemy otwarcie następujących klas pierwszych:


        

      CO WYRÓŻNIA SZKOŁĘ?

      • Rodzinna atmosfera (wszyscy się znamy i możemy na sobie polegać)
      • Wolontariat i działalność charytatywna
      •  Świetnie wyposażona baza dydaktyczna
      • Klasy mundurowe
      • Współpraca z uczelniami wyższymi (AWF Katowice, UŚ, UE Kraków, Akademia Sztuki Wojennej Warszawa) oraz z instytucjami( Komenda Miejska Policji  Chorzów, RKE,)
      • Zajęcia akademickie na UŚ i w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Badań Interdyscyplinarnych
      • Współpraca z zagranicą (programy Erasmus+, szkoły partnerskie)
      • Szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych
      • Imprezy  cykliczne( Przegląd Talentów, wycieczki naukowe, rajd Ligonia, noce filmowe, Bal Kadeta)
      • Programy autorskie:
      1. podstawy fotografii i filmu
      2. fotografia autorska i artystyczna
      3.  podstawy funkcjonowania służb mundurowych. Musztra.
      4. j. angielski w biznesie

       

      Uczniowie kl. VIII mogą umówić się na indywidualne spotkanie w szkole pisząc pod adres ligonczeka@gmail.com, zapraszamy też do wirtualnego spaceru.

       

      Godziny przyjęć kandydatów (otwarcia sekretariatu szkoły w okresie rekrutacji):

      • od pon. do czwartku godz. 8-15
      • piątek 8-14

       

      Dokumenty rekrutacyjne można składać osobiście w wersji papierowej w sekretariacie Szkoły, bądź on- line na stronie:

      Rekrutacja rusza 17 maja 2021r. 

       

      ZAPRASZAMY !!! :) 

     • Konkurs „Zimowy Chorzów i okolice” – mamy wyróżnienia!!!

     • Miło nam poinformować, że zdjęcia naszych uczennic – OLIWII KOSTECKIEJ oraz JULII HAMCZYK znalazły się wśród 18 najlepszych prac nadesłanych na konkurs fotograficzny, którego organizatorem było Chorzowskie Centrum Kultury. Wyróżnione prace wyłoniło jury, w składzie którego zasiedli m.in. Tomasz Ignalski – Dyrektor ChCK, Paweł Mikołajczyk – fotograf, reżyser, operator, dziennikarz oraz Cyprian Nocoń – artysta malarz. Dziewczynom serdecznie gratulujemy!

      Wręczenie nagród odbędzie się 21 lutego 2021 r. o godzinie 18:00 na sali widowiskowej ChCK, a nagrodzone prace będzie można obejrzeć w Galerii w Bramie od 1 do 31 marca br.

     • Smutna informacja

     • Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci p. Haliny Syzonienko – Siary, wieloletniego nauczyciela języka polskiego, a w latach 1976 – 1986 dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia.

      Bliskim Pani Dyrektor składamy wyrazy głębokiego żalu i współczucia.

      Społeczność "Ligonia"

     • Informacja

     • Szanowni Państwo, od 26.10.2020 do czasu pozostawania w strefie czerwonej wprowadzam w II Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Ligonia nauczanie zdalne z wykorzystaniem technik nauczania na odległość. Nauczanie zdalne prowadzone będzie według dotychczasowego planu lekcji za pośrednictwem G Suite.

      Lekcje organizowane online nie przekroczą 30 minut. Pozostały czas jest przeznaczony na prace związane z aktualnie realizowanym tematem.

      Dodatkowe informacje będą przekazywane za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Proszę o bieżące odczytywanie przychodzącej poczty. W razie problemów proszę o kontakt w Librusie, na adres mailowy dyrektor.zso@gmail.com lub telefoniczny 32 2411 711

      Grażyna Widera

     • Informacja

     • Szanowni Państwo,

      od 20.10.2020 do czasu pozostawania w strefie żółtej wprowadzam w II Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Ligonia nauczanie mieszane.

       

      W dniach 20 – 23.10.2020

      nauczaniem stacjonarnym objęte zostaną klasy: 1a, 1b,1c,2c oraz IIIA,

      nauczaniem zdalnym za pośrednictwem G Suite klasy 2a, 2b, IIA, IIB, IIC.

      Dodatkowe informacje będą przekazywane za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Proszę o bieżące odczytywanie przychodzącej poczty. 

      W razie problemów proszę o kontakt w Librusie, na adres mailowy dyrektor.zso@gmail.com lub telefoniczny 32 2411 711

       

      Każda klasa będzie miała przypisaną salę, w której odbywać będą się wszystkie stacjonarne zajęcia tak, by do minimum ograniczyć przemieszczanie się uczniów po szkole.

       

      Drodzy uczniowie, uważajcie na siebie i swoich bliskich. Pamiętajcie o zachowaniu reżimu sanitarnego w drodze do szkoły, zwłaszcza w środkach komunikacji, ograniczcie do niezbędnego minimum kontakty z innymi.

       

      Do zobaczenia

      Grażyna Widera

       

      Informacje dodatkowe:

      Uczniowie klas, które odbywają lekcje stacjonarnie mają przez cały czas zajęcia w salach wg poniższego porządku:

       

      Klasa 1 a      sala 104

      Klasa 1b       sala 203

      Klasa 1 c      sala 213

      Klasa 2c       sala nr 005

      Klasa III A    sala nr 306.

       

      Każda z klas proszona jest, by na przerwach przebywać wyłącznie na korytarzu przy zajmowanej sali i korzystanie z toalet znajdujących się z bezpośredniej odległości.

      Uczniowie, którzy korzystają z szafek proszeni są o taką samoorganizację, by  do szafek podejść na początku i końcu zajęć.

       

      Uczniowie klas, które uczą się w sposób zdalny:

       

      nauczyciele za pośrednictwem Librusa wysyłać będą linki do lekcji online. Liczymy na Waszą obecność przed ekranem.

      Lekcje odbywać się będą zgodnie z planem i trwać będą 30 minut. Czas rozpoczęcia spotkania może różnić się od godziny rozpoczęcia danej lekcji, więc proszę uważnie czytać maile od nauczycieli.

       

      Nie będą organizowane online zajęcia za nauczycieli, którzy są nieobecni. W tym wypadku w systemie znajdzie się informacja, że lekcja jest odwołana.

       

       

      Pozostaję do Państwa dyspozycji w Lubrusie, pod adresem mailowym dyrektor.zso@gmail.com lub numerem telefonu 32 2411 711.

       

      Grażyna Widera

     • Informacja

     • Szanowni Państwo!

      Na podstawie rozporządzenia MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego w porozumieniu z Radą Pedagogiczną oraz Radą Rodziców wyznaczam dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktycznych w poniedziałek 19.10.2020. Będzie to czas, w którym wspólnie z Radą Pedagogiczną wypracowany zostanie sposób organizacji hybrydowego nauczania zgodnego z przyjętymi w piątkowe popołudnie 16 października 2020r. rozporządzeniami MEN - w tym organizacji zajęć na terenie szkoły z zachowaniem reżimu sanitarnego, zasad oceniania, sprawdzania frekwencji i modyfikacji planów nauczania. Za wszystkie przesłane słowa wsparcia i propozycje rozwiązań dziękuję.

      Grażyna Widera

     • Ślonsko Giełda Minerałów

     • Ślonsko Giełda Minerałów zaliczona!

      W sobotnie przedpołudnie 19 września 2020 r. najbardziej zapaleni geolodzy z naszej szkoły wybrali się pod opieką swoich nauczycieli, mgr Anny Gligi i mgr Ewy Łubkowskiej – Baszczak, na Ślonsko Giełda Minerałów, Skał, Skamieniałości oraz Biżuterii do katowickiego Spodka. Młodzież zobaczyła unikatowe okazy minerałów, kolekcje skał, skamieniałości sprzed milionów lat, meteoryty oraz ręcznie wykonaną i oryginalną biżuterię. Uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale także zakupić prezentowane na giełdzie okazy. Na uwagę zasługiwały zarówno kolekcje z polskich zbiorów, jak również egzemplarze pochodzące z różnych części świata. Giełda minerałów to ciekawe wydarzenie edukacyjne dla geo-pasjonatów!

     • Gratulujemy!

     • Miło nam poinformować, że uczeń klasy 1B  (mundurowej), Daniel Górecko, zdobył 1 miejsce w strzelaniu sportowym, kat. do lat 18-stu, w trakcie II Śląskich Manewrów ASG, zorganizowanych w ramach 100-lecia 2-go Powstania Śląskiego.Gratulujemy sukcesu!

     • II Śląskie Manewry ASG w Świętochłowicach

     • Zmagania wrogich batalionów, walki, wystrzały i wybuchy, także umundurowanie i wyposażenie uczestników oraz polowa kuchnia. To atrakcje, z których skorzystała młodzież klasy IB (mundurowej)  w ramach II Śląskich Manewrów ASG w Świętochłowicach.  Piknik militarny zorganizowany został 12 września br. z okazji 100-lecia II Powstania Śląskiego.

     • Wybierz kulturę, nie hejt! – gra miejska w Chorzowie w najbliższy weekend!

     • Drodzy Uczniowie, Rodzice,

      już w sobotę, 12 września, w Chorzowie odbędzie się gra miejska, której organizatorem jest Fundacja Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude. Na każdego uczestnika czekają ciekawe konkurencje, świetna zabawa oraz nagrody gwarantowane. Wykonajcie zadania i zbierzcie 6 odznak, żeby uzyskać tytuł Strażnika pięknej polszczyzny i odebrać nagrody.

       

      Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w grze miejskiej oraz interesującym spotkaniu eksperckim! Atrakcyjne nagrody dla zwycięzców! Żeby uczestniczyć w grze, należy do 11 września do godz. 12.00 wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: https://forms.gle/EEKg5dMbwSuHEpdv5.

       

      Zasady gry:

      1. Ze względów bezpieczeństwa każdy uczestnik podczas wizyty w punkcie powinien zasłonić nos i usta.
      2. Dojście do punktów będzie wyznaczała mapa, którą otrzymają od nas zespoły. Trzy główne miejsca będą podane uczestnikom, kolejne stanowiska z zadaniami trzeba będzie znaleźć, wykorzystując wskazówki otrzymywane od organizatorów.
      3. W każdym miejscu rozwiążcie dwa zadania!
      4. Pamiętajcie, że liczy się czas i szybkość pokonania trasy.
      5. Po wykonaniu zadań we wszystkich punktach wróćcie na start i stwórzcie własną torbę!

       

      Start: Rynek, 12 września 2020 r., 10.00–11.00

      Zgłoszenia: https://forms.gle/EEKg5dMbwSuHEpdv5

      Więcej szczegółów na stronie: http://www.agereaude.pl/pl/gra-miejska/

     • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021

     • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021

      Uczniowie spotykają się 1 września 2020 r. na boisku szkolnym o wyznaczonych poniżej godzinach:

      KLASA : 1 a -> 8:30, uczniowie z boiska wraz z wychowawcą przejdą wejściem głównym na salę gimnastyczną.

      KLASA : 1 b -> 9:30, uczniowie z boiska wraz z wychowawcą przejdą wejściem głównym na salę gimnastyczną.

      KLASA : 1 c -> 9:00, uczniowie z boiska wraz z wychowawcą przejdą wejściem głównym na salę gimnastyczną.

      KLASA : 2a -> 8:50, uczniowie z boiska wraz z wychowawcą przejdą wejściem głównym do swojej sali

      KLASA : 2b -> 9:20, uczniowie z boiska wraz z wychowawcą przejdą wejściem głównym do swojej sali

      KLASA : 2c -> 8:40, uczniowie z boiska wraz z wychowawcą przejdą wejściem od strony biblioteki do swojej sali

      KLASA : II A -> 8:50, uczniowie z boiska wraz z wychowawcą przejdą wejściem od strony biblioteki do swojej sali

      KLASA : II B -> 9:00, uczniowie z boiska wraz z wychowawcą przejdą wejściem od strony biblioteki do sali 201

      KLASA : II C -> 9:10, uczniowie z boiska wraz z wychowawcą przejdą wejściem głównym do swojej sali

      KLASA: III A -> 9:10, uczniowie z boiska wraz z wychowawcą przejdą wejściem od strony biblioteki do sali 005

       

      WEJŚCIE DO SZKOŁY WYŁĄCZNIE Z WYCHOWAWCĄ.

       

      Przypominamy o zachowaniu reżimu sanitarnego.

       

      Do zobaczenia 🙂

     • Lista kandytatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych

     • LISTA KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH
      I NIEZAKWALIFIKOWANYCH

      Lista znajduje się w zakładce rekrutacja link

       

      - KOLOREM POMARAŃCZOWYM zaznaczone są osoby, które zostały zakwalifikowane do II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia
      w Chorzowie

       - osoby    zakwalifikowane,    dostarczają    oryginał  świadectwa  oraz
      oryginał  wyniku  egzaminu  ósmoklasisty  celem  potwierdzenia  woli kontynuowania nauki w naszym liceum.


      - niedostarczenie  dokumentów  w  terminie  13.08.-18.08.2020r.  jest równoznaczne z rezygnacją.

     • Informacja

     • Szanowni Państwo.

      Przekazuję informację Pani Marzeny Dec w sprawie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych- do informacji i wykorzystania.

       

      Szanowni Państwo!
      W nawiązaniu do zbliżającej się rekrutacji kandydatów do szkół ponadpodstawowych ( 15 czerwca) oraz wielu pytań i wątpliwości, które pojawiają się w rozmowach z wychowawcami  ósmych klas, kandydatami i ich rodzicami oraz administratorami naboru w szkołach ponadpodstawowych informuję, że organizowane jest  wydarzenie, które przybliży, głównie kandydatom, temat tegorocznej rekrutacji. Wydarzenie jest bezpłatne i może w nim uczestniczyć dowolna osoba. Informacja o tym przedsięwzięciu znajduje się na stronie naboru slaskie.edu.com.pl 
      Jeżeli jest taka wola z Państwa strony to można taką informację przekazać zainteresowanym stronom np. do szkół zarówno podstawowych jak i ponadpodstawowych.
       
       
      Z poważaniem
       
      Marzena Dec
      VULCAN Sp. Z o. o.