• „Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: wyzwanie włączenia!”

     • W dniach 18-25 lutego 2018 roku grupa 5 nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 wzięła udział w kursie szkoleniowym z zakresu metod pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Szkolenie „Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: wyzwanie włączenia!” odbyło się w ramach programu Erasmus +KA1 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej W Sesimbrze w Portugalii. Kurs szkoleniowy został przeprowadzony przez trenerów z instytucji edukacyjnej non profit, która zapewnia wsparcie edukacyjne dla pracowników szkół podstawowych i średnich CREF - Centro de Recursos Educativos e Formação. Instytucja ta jest otwarta na udział i dzielenie się informacjami
      i metodologią nauczania z innymi partnerami.

      CREF jest organizacją mogącą przyjąć osoby ze specjalnymi potrzebami w swoim budynku, gdzie posiada: audytorium, bibliotekę i sale do pracy. CREF została ukierunkowana na rozwój kształcenia i doskonalenia nauczycieli
      i w swojej ofercie proponuje szkolenia, warsztaty, seminaria dla studentów, nauczycieli, opiekunów, nauczycieli i trenerów. W ciągu ostatnich trzech lat w szkoleniach organizowanych przez CREF udział wzięło około 3500 uczniów dorosłych.

       

      Warsztaty metodyczne jak i zajęcia kulturowe odbywały się w międzynarodowej 16 osobowej grupie z uczestnikami pochodzącymi z Włoch, Hiszpanii, Chorwacji i Niemiec. Podczas szkolenia uczestnicy mieli możliwość poznania i porównania systemów szkolnictwa poszczególnych krajów. Nauczyciele wzięli udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych podczas których mogli poczuć się jak osoba niewidoma czy niepełnosprawna ruchowo. Poznali również alternatywne metody komunikacji z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym atrakcyjne programy, które dają możliwość tworzenia m.in. indywidualnego obrazkowego kalendarza zajęć. Nauczyciele ZSO nr 1 odwiedzili kilka szkół i instytucji, które pracują z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W jednej ze szkół nauczyciele wzięli udział w lekcji poświęconej rzeczywistości rozszerzonej, którą z pewnością wykorzystają w swojej pracy zawodowej.

       

      Udział w projekcie pozwolił nauczycielom na poznanie nowych metod i form pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nauczyciele uzyskali również duży przyrost wiedzy w zakresie Autyzmu, programu TEACCH czy technologii komunikacyjnych dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki udziałowi w szkoleniu międzynarodowym nauczyciele w znacznym stopniu rozwinęli swoje kompetencje interkulturowe jak też komunikacyjno-językowe w zakresie języka angielskiego. Udział w szkoleniu przyczynił się do rozwoju kompetencji zawodowych i wzrostu specjalistycznej wiedzy uczestników. Umiejętności oraz zdobyta wiedzę nauczyciele wykorzystują w wypełnianiu codziennych obowiązków zawodowych, w indywidualnej i grupowej pracy z uczniami, podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Zastosowanie niestandardowych form pracy dydaktycznej zmotywuje uczniów do procesu uczenia się a wprowadzenie nowych form nauczania aktywnie włączy w proces dydaktyczny uczniów z różnego rodzaju potrzebami edukacyjnymi. Ponadto poprzez uczestnictwo w zagranicznej formie doskonalenia zawodowego nauczyciele rozbudowali posiadany warsztat pracy i wdrażają nowe środki dydaktyczne i metody pracy z uczniami. Po zakończonym szkoleniu nauczyciele biorący w nim udział mieli za zadanie rozpowszechnić zdobytą wiedzę. Formy rozpowszechniania były różne: przygotowane zostało szkolenie dla pozostałych członków grona pedagogicznego, wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką, Filią w Chorzowie zorganizowano konferencję pt. „Wspomaganie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”, nie zabrakło publikacji na stronach internetowych oraz tematycznych spotkań z młodzieżą.

     • Warsztaty filmowe z elementami fotografii „Stworzenie Centrum MłodzieżowegoFilmu Amatorskiego” cd

     • Warsztaty filmowe z elementami fotografii w ramach Chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego – V edycja trwają nadal, w ostatnią środę młodzież spotkała się  z wykładowcami na pierwszym (koncepcyjnym) spotkaniu montażowym. Poniżej kilka zdjęć z tego spotkania, a przed wakacjami jeszcze jedno spotkanie montażowe, na którym być może powstanie pierwsza „układka” oraz warsztaty fotograficzne.

     • Warsztaty filmowe z elementami fotografii „Stworzenie Centrum MłodzieżowegoFilmu Amatorskiego”

     • Od maja w Naszej szkole trwają Warsztaty filmowe z elementami fotografii

      „Stworzenie Centrum MłodzieżowegoFilmu Amatorskiego”, które realizowane się w ramach Chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego – V edycja

      Opis warsztatów:

      „Warsztaty odbywać się będą w maju, czerwcu, wrześniu i październiku. W trakcie warsztatów uczniowie będą tworzyć film dokumentalny pod okiem wykwalifikowanej kadry nauczycieli – wykładowców związanych ze sztuką filmowa oraz fotograficzną. Warsztaty zakończą się pokazem filmowym, podczas którego wręczone zostaną wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe”.

      Zapraszamy na fotorelację z warsztatów.

     • „Ligoń” podczas Wielkiej Parady Historycznej rozpoczynającej obchody Święta Miasta

     • 26 maja 2018 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w barwnym korowodzie upamiętniającym 150-lecie nadania praw miejskich Królewskiej Hucie. Przeszliśmy z osiedla Irys ulicą Wolności aż do budynku Poczty Głównej.

      Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas mundurowych oraz dziewczęta ubrane w przepiękne stroje śląskie. Pani Dyrektor Widerze – również ubranej w regionalny strój i jadącej wojskowym samochodem - towarzyszył… Juliusz Ligoń.

     • City game „Our heritage - our future”

     • 14 maja 2018 r. zorganizowaliśmy dla naszych gości z Programu Erasmus+ grę terenową, która została przygotowana z wykorzystaniem aplikacji Actionbound i była dostępna po zeskanowaniu QR kodu. W kolejnych etapach zabawy uczestnicy projektu musieli wykonać anglojęzyczne zadania i tym samym zebrać jak najwięcej informacji o naszym mieście.

      Krzyżówka pod domem Teodora Kalidego, rebus pod pomnikiem Powstańca Śląskiego, zdjęcie z Gerardem Cieślikiem, zadanie plastyczne w Urzędzie Miasta, szyfr pod szybem Prezydent – to tylko niektóre wyzwania czekające na uczestników gry terenowej. Za każdą poprawnie wykonaną część nasi goście otrzymywali element układanki. Potwierdzeniem ukończenia gry było posiadanie wszystkich puzzli              i złożenie ich w całość.

       Na mecie każdy uczestnik został nagrodzony drobnym upominkiem, a zespół otrzymał pamiątkowy certyfikat ukończenia gry. Dziękujemy za wspólną zabawę!

     • Festyn Szkolny 2018

     • Dzisiaj przed południem na boisku naszej szkoły i terenie wokół odbył się „Festyn Szkolny 2018”. Było dużo świetnej muzyki, tańca oraz bardzo dobrego jedzenia, dopisała pogoda i oczywiście pozytywne emocje.

      Na koniec zobaczyliśmy występ zespołu „Li`” https://www.facebook.com/lizespol/, a poniżej zapraszamy na fotorelację z całego wydarzenia.

     • Klasówka Powstańcza

     • 533 uczniów ze 113 szkół  i z 9 województw wzięło udział w Klasówce Powstańczej dedykowanej 97. rocznicy III Powstania Śląskiego i 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

      Tym bardziej miło nam poinformować, że do finału tego konkursu (50 najlepszych uczestników) zakwalifikowała się uczennica naszego Liceum Patrycja Kościółek z IA. Patrycji serdecznie gratulujemy i trzymamy za nią kciuki 26 kwietnia podczas jej finałowych zmagań konkursowych.

     • Biolodzy na wykładach

     • W czwartek 22.03 grupa biologów w ramach cyklu „Wykłady mistrzowskie” prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim, wysłuchała wykładu dr hab. Edyty Sierka pt.: „Re – kultywacja, – introdukcja, – witalizacja dla bioróżnorodności Śląska”.

      Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób człowiek może przywrócić społeczeństwu i naturze zdegradowane tereny. Wykład był bardzo interesujący.

     • W Akademii Bioróżnorodności

     • We wtorek 27.03. grupa przyrodników była na zajęciach w Akademii Bioróżnorodności. Zaopatrzenie w lornetki wypatrywaliśmy pierwszych oznak wiosny, którą zwiastują przylatujące ptaki – gołębie grzywacze, kosy i szpaki.

      Mogliśmy także samodzielnie złożyć model elektrowni wiatrowej, a na zajęciach w laboratorium rozpoznawaliśmy organizmy zamieszkujące zbiorniki wodne – liczne ślimaki i małże, larwy owadów a nawet pijawki i raki. Potem niektóre oglądaliśmy pod binokularem. Zajęcia były bardzo ciekawe i różnorodne!

     • Dzień bez stresu

     • Na podstawie naszej szkolnej sondy znamy już „poziom szczęśliwości” w szkole!

      W skali od 1 do 10 To wartość 9 - wspaniale, radośnie, do celu!

      W dniu 20 marca jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Z badań wynika, że ludzie, którzy czują się szczęśliwi, są zdrowsi, bardziej zadowoleni z życia, mają wielu przyjaciół i zwyczajnie żyje im się lepiej! To dobra chwila, żeby zastanowić się, co możemy zrobić, aby powiedzieć: „Jestem szczęśliwym człowiekiem!". Aby doznać tego stanu, we wtorek w naszej szkole wspólnie świętowaliśmy Dzień bez stresu. Były wspólne ćwiczenia odprężające, mogliśmy słuchać muzyki relaksacyjnej oraz wysłuchaliśmy wykładu nt. stresu.

      Dla uczestników konkursu wiedzy przygotowaliśmy niespodziankę!

      A oto prawidłowe odpowiedzi:

      1.„Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka”, jak przyjęto w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

      2. W dniu 20 marca jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Szczęścia.

      3. Królestwo Bhutanu już od 1972 roku stosuje wskaźnik szczęścia narodowego.

      4. Nic Marks opracował Światowy Indeks Szczęścia. Na wskaźnik dobrobytu składają się: oczekiwana długość życia, deklarowany poziom zadowolenia z życia, ślad ekologiczny.

      5. W rankingu najszczęśliwszych państw świata, pośród 50 krajów, Polska jest na 13 miejscu.

      Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę!!!

     • X Chorzowski Festiwal Nauki

     • W dn. 16 marca br. młodzież naszej szkoły miała przyjemność wziąć udział
      w podsumowaniu festiwalu, które odbyło się w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych...

      Uroczystość rozpoczął pokaz doświadczeń chemicznych przygotowany przez ZSTiO nr 4. Po nim zaprezentowano fotorelację z imprez zorganizowanych pod szyldem Chorzowskiego Festiwalu Nauki, w tym z przygotowanej przez naszą szkołę gry terenowej. Zaproszeni goście mogli również wysłuchać wykładu dr hab. Danuty Smołki - Danielowskiej na temat smogu („Smog – rodzaje, przyczyny i skutki             dla zdrowia człowieka”). Niewątpliwie wzruszającym punktem uroczystości było przekazanie psa terapeutycznego niepełnosprawnej Natalii.

      Na zakończenie spotkania głos zabrał zastępca prezydenta miasta ds. społecznych - mgr Wiesław Ciężkowski, który podsumował tegoroczną edycję festiwalu oraz podziękował wszystkim za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia.

     • Gra Miejska „Nasze dziedzictwo – nasza przyszłość”

     • 14 marca 2018 r. nasza szkoła zorganizowała grę terenową, która została wpisana w program X Chorzowskiego Festiwalu Nauki. Gra Miejska „Nasze dziedzictwo – nasza przyszłość” została przygotowana z wykorzystaniem aplikacji Actionbound i dostępna po zeskanowaniu QR kodu.

      Głównym celem gry była popularyzacja historii miasta Chorzowa, w tym jego wybitnych postaci. Dodatkowymi atutami zabawy stały się również:

      • możliwość aktywnego spędzenia czasu z wykorzystaniem różnych sprawności, m.in. intelektualnych, artystycznych, multimedialnych,
      • poznanie swojego miasta z innej perspektywy,
      • integracja zespołów klasowych, szkolnych.

      Gra miała charakter zespołowy, a adresatami byli uczniowie klas szóstych i siódmych chorzowskich szkół podstawowych. Do zabawy zgłosiło się prawie 30 uczestników, którzy drużynowo musieli przejść przez 8 punktów trasy: budynek II LO im. Juliusza Ligonia w Chorzowie, kościół św. Barbary, pomnik Powstańca Śląskiego, PTTK Chorzów, Urząd Miasta, pomnik Redena, szyb Prezydent, kompleks Sztygarka.

      Na każdym punkcie gracze mieli do wykonania różnorodne zadania, za które otrzymywali fragment układanki. Potwierdzeniem ukończenia gry było posiadanie wszystkich puzzli i złożenie ich w całość.

      Na mecie każdy zespół został nagrodzony pamiątkowym dyplomem oraz drobnym upominkiem.

      Dziękujemy za zainteresowanie naszą inicjatywą oraz za wspólną zabawę!

     • Impresje w Chorzowie

     • Dzisiaj uczniowie "Ligonia" wspólnie z koleżankami i kolegami z innych szkół w ramach X. Chorzowskiego Festiwalu Nauki uczestniczyli

      w dwóch wykładach pod wspólnym tytułem "Impresje w Chorzowie".

      Najpierw pani Dyrektor Grażyna Widera omówiła "Impresjonizm w muzyce i malarstwie - w 100. rocznicę śmierci Claude´a Debussy´ego oraz 135. rocznicę śmierci Édouarda Maneta", a następnie pan Krzysztof Paliński - nauczyciel sztuki i zajęć artystycznych - przybliżył zagadnienia związane z montażem, muzyką i ujęciem chwili w filmie.

     • Spotkanie z mediami

     • Uczniowie naszego liceum, w ramach Chorzowskiego Festiwalu Nauki, uczestniczyli w „Spotkaniu z mediami”. Najpierw wysłuchali wykładu dr hab. prof. UŚ Mirosławy Siuciak – „Rola dawnej prasy w podtrzymywaniu polskości na Górnym Śląsku",

      następnie udali się do TVP. Tam spotkali się z dziennikarzem, poznali tajniki pracy redakcyjnej oraz zwiedzili gmach Telewizji.

     • Planetarium i stacja meteo

     • Uczniowie realizujący program rozszerzonej geografii, w ramach Chorzowskiego Festiwalu Nauki, uczestniczyli w zajęciach na stacji meteorologicznej oraz obejrzeli seans w Planetarium Śląskim.

     • Noc gier i zabaw

     • Z 9 na 10 marca uczniowie klas I A i II A liceum spędzili NOC GIER I ZABAW w szkole. Wspólnie spędzony czas był okazją do lepszego poznania się i integracji młodzieży.