• Na tropie wiosny

     • 16 maja odbyło się spotkanie jurorów w konkursie fotograficznym "Na tropie wiosny".

      Jury wyłoniło najlepsze prace.

      Nazwiska autorów wyróżnionych prac poznamy w czwartek 26 maja br. o godz. 14.00, w trakcie finału konkursu. Zapraszamy na wystawę prac oraz uroczystość wręczenia dyplomów i nagród zwycięzcom.

     • Wyniki konkursu plastycznego „Francja w moich oczach – zabierz mnie do Francji”

     • Wyniki konkursu plastycznego „Francja w moich oczach – zabierz mnie do Francji”

      Grand Prix

      Alicja Karkus SP nr 21

      Opiekun: mgr Joanna Nawrocka

      1 miejsce:

      Daria Kobeliatska SP nr 13

      Opiekun mgr Beata Jakubczyk

      2 miejsce

      Martyna Kozłowska SP nr 1

      Opiekun mgr Aleksandra Rabsztyn

      3 miejsce:

      Aleksandra Niemiec SP.nr 13

      Opiekun mgr Beata Jakubczyk

      Wyróżnienia:

      Nicola Kuklicz SP nr 1

      Opiekun mgr Aleksandra Rabsztyn

      Alicja Rak SP nr 10

      Opiekun mgr Justyna Kenig

       

      Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie .

      Zapraszamy laureatów wraz z opiekunami na uroczystość wręczenia nagród w dniu 27 kwietnia 2022 roku o godzinie 12.00 do II LO im.J.Ligonia w Chorzowie ul. 3 Maja 22.

     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

      W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie klas pierwszych odwiedzili Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Katowicach Filię w Chorzowie, gdzie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki, a także pozyskali informacje na temat ochrony własności intelektualnej.

      Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, czyli doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich obchodzone 23 kwietnia.

     • Konkurs "General Knowledge Quiz'.

     • W dniu 25 kwietnia 2022 r. w naszej szkole gościliśmy uczniów klas ósmych chorzowskich szkół, którzy wzięli udział w kolejnej edycji konkursu z j. angielskiego "General Knowledge Quiz'.

      Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w formie intelektualnej zabawy przed egzaminem ósmoklasisty.

      Zdobywcami pierwszych trzech miejsc zostali:

      1. Mateusz G. SP 24

      2. Kacper D. SP1

      3. Antoni L. SP 12

      Zwycięzcom gratulujemy !

     • Dzień Przedsiębiorczości

     • Uczniowie klasy 2a i 3b, wzięli udział w tegorocznej, 19 już edycji projektu „Dzień Przedsiębiorczości”. 

       

      Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:

      odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy, zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

      Dziękujemy za poświęcony czas i podzielenie się swoją wiedzą Straży Miejskiej w Chorzowie, firmie Jowix-Triomet ze Świętochłowic oraz Przychodni weterynaryjnej z Chorzowa. 

      Młodzieży życzymy trafnych wyborów ścieżki zawodowej.

     • Miejski Konkurs Przedmiotów Ścisłych – uroczyste podsumowanie

     • W dniu 06 kwietnia 2022 r. odbyła się uroczystość podsumowania XV edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych skierowanego do uczniów klas 8. chorzowskich szkół podstawowych. Honorowy patronat nad zmaganiami uczniów sprawował Prezydent Miasta - mgr Andrzej Kotala.

      Konkurs miał charakter indywidualny i składał się z dwóch etapów – szkolnego i miejskiego.
      Na każdym z nich uczniowie zmagali się z pięcioma zadaniami otwartym z takich przedmiotów jak matematyka, biologia, chemia, fizyka i geografia, a które zostały opracowane przez Radę Programową.

      30 marca br. w siedzibie organizatora przeprowadzono finał. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili członkowie Rady Programowej, oceniła prace i wyłoniła zwycięzców:

      I miejsce:

      Dawid Otręba ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka z Oddziałami Dwujęzycznymi,

      II miejsce:

      Małgorzata Cichy ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka z Oddziałami Dwujęzycznymi,

      III miejsce:
      Aleksander Magalski ze Szkoły Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi,

      Wyróżnienie:

      Tomasz Siębor ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi.

      Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez II Liceum Ogólnokształcące im. J. Ligonia.

      Przekazane zostały również podziękowania m.in. dla zespołów nauczycieli uczących laureatów, szkolnych koordynatorów konkursu, Rady Programowej.

     • Z wizytą w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie…

     • W dniu 25 marca br. młodzież z klas 3a, 3b oraz 3c Ligonia - w ramach realizacji programu geografii na poziomie rozszerzonym - była gościem placówki, która na muzealnej mapie Polski pojawiła się niedawno i wyróżnia  się regionalnym, śląskim charakterem.

      „W sercu dawnej Królewskiej Huty powstała inspirująca przestrzeń, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tworzą harmonijną całość. To tu opowieść o mieście, przemyśle oraz tworzących go od wieków ludziach staje się punktem wyjścia do refleksji nad stale zmieniającym się światem…”

      Niewątpliwym atutem Muzeum Hutnictwa był pasjonujący film przybliżający nam historię hutnictwa oraz przewodnik – p. Andrzej Szubert – hutnik z 45-letnim stażem pracy oraz chorzowianin z dziada pradziada, dla którego byliśmy pierwszą grupą w jego przewodnickiej karierze.

      Były to pasjonujące zajęcia terenowe!

       

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

     • Nasza szkoła po raz kolejny otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”. Dzięki złożonemu wnioskowi otrzymaliśmy 15 tysięcy złotych dotacji.

      Celem tego rządowego projektu jest stworzenie warunków dla wzrostu czytelnictwa w Polsce poprzez zakup nowości wydawniczych oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

     • Konkurs fotograficzny: "Na tropie wiosny".

     • Z okazji początku kalendarzowej WIOSNY przygotowaliśmy konkurs fotograficzny: "Na tropie wiosny".

      1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów VI, VII, VIII klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych z Chorzowa, Świętochłowic, Siemianowic Śląskich, Rudy Śląskiej

      i Bytomia.

      2. Tematem fotografii mogą być ludzie, przyroda, przedmioty, ciekawe miejsca związane z nadejściem wiosny.

      3. Na adres organizatora należy przesłać do 3 fotografii w formie papierowej w formacie A4 oraz dołączyć zdjęcia w formie cyfrowej.

      4. Prace należy przesyłać do 9 maja 2022 r. na adres:

      II Liceum Ogólnokształcące im. J. Ligonia

      ul. 3-go Maja 22

      41-500 Chorzów (z dopiskiem KONKURS FOTOGRAFICZNY „Na tropie wiosny”)

      oraz na adres: a.gliga.ligon@gmail.com

      5. Wernisaż i uroczystość wręczenia nagród nastąpi do końca maja 2022 r.

      Koordynatorzy konkursu:

      mgr Anna Gliga

      mgr Ewa Łubkowska - Baszczak

     • INTERSTONE - giełda minerałów i biżuterii

     • 26 i 27 marca katowicki Spodek zapełnił się  setką wystawców z całej Polski i z zagranicy.

      Nasza młodzież, pasjonaci geografii, skorzystali z okazji, by uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wśród okazów mogli zobaczyć niezwykłe minerały z całego świata, kamienie szlachetne, bursztyny, skamieniałości sprzed milionów lat, meteoryty oraz wyroby jubilerskie, rękodzieło i wyjątkową biżuterię.

      Wystawcy zadbali o to, aby asortyment zachwycił każdego odwiedzającego.

     • Pomoc dla Tarnopola.

     • Władze Tarnopola zwróciły się o pomoc do Miasto Chorzów, prosząc o zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczyChorzów w porozumieniu z Tarnopolem zorganizuje konwój humanitarny.Co jest potrzebne?- śpiwory,- karimaty,- dla dzieci: mleka modyfikowane, kaszki, jedzenie w słoiczkach,- środki higieny osobistej (mydła, dezodoranty, pasty do zębów, podpaski itp.) również dla dzieci (pampersy, chusteczki),Co ważne: wszelka żywność musi mieć długi termin przydatności i nie wymagać przechowywania w warunkach chłodniczych.Miejsce i godziny zbiórki:Centrum Integracji Międzypokoleniowej (ul. Dąbrowskiego 7, Chorzów).Sobota (26.02): 12:00 -16:00Niedziela (27.02): 15:00 - 20:00Poniedziałek-piątek: 8:00 - 15:00

     • Miejski Konkurs Przedmiotów Ścisłych – zmiana terminów!

     • W związku z przejściem na naukę zdalną oraz dbałością o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników konkursu informujemy, że decyzją Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Ligonia w Chorzowie etap miejski Konkursu Przedmiotów Ścisłych w dniu 09 lutego br. nie odbędzie się. Tym samym zmianie ulegnie również podsumowanie zmagań młodzieży, które zaplanowano na 09 marca br. Konkretne daty finału oraz uroczystego podsumowania imprezy zostaną ustalone po ustabilizowaniu sytuacji epidemicznej i podane zainteresowanym szkołom z odpowiednim wyprzedzeniem.

      Na okres nauki zdalnej Sekretariat czynny będzie od godz. 8:00 do 14:00.

      Do zobaczenia w murach Ligonia!

     • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

     • Drodzy uczniowie i rodzice !!!Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużytysprzęt na rzecz wybranej szkoły.  ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’ Termin Akcji: 17 - 25 stycznia 2022 r.

     • „CZYTANIE KSIĄŻEK TO NAJPIĘKNIEJSZA ZABAWA, JAKĄ SOBIE LUDZKOŚĆ WYMYŚLIŁA”

     • 19.11.2021r. uczniowie naszego liceum, pod opieką mgr Marzeny Żylwis, wzięli udział w kolejnych warsztatach literackich pt.: „Cyfrowe postaci książek” 2.0. Zajęcia są częścią projektu „Sztuka między mediami”, który dofinansowano ze środków MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU pochodzących z funduszu promocji kultury – państwowego funduszu celowego. Warsztaty odbyły się w CHCK – u, a poprowadziła je pracownica jednego z wydawnictw pani Monika Witczak. Na początku próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na to, jak powstała książka? Omówiliśmy rodzaje nośników pisma, począwszy od tych najstarszych. Wskazaliśmy zalety czytania książek oraz wymieniliśmy nowe technologie, które mogą zagrażać tradycyjnej książce. Zapoznaliśmy się także ze stanem czytelnictwa w 2020 roku w Polsce, który nie wypadł zbyt korzystnie. Po części teoretycznej, przyszedł czas na działanie. W dwóch grupach spróbowaliśmy upgrade’ować wybraną lekturę. „Na tapetę” wzięliśmy dzieła Adama Mickiewicza: ”Dziady cz. II” i „Pana Tadeusza”. Może lektury w takiej formie znalazłyby więcej zwolenników? Kto wie? Podsumowaniem warsztatów było wskazanie zagrożeń, które związane są z cyfrowymi książkami. Na uwagę zasługuje miła atmosfera warsztatów oraz duża aktywność naszych uczniów.

      Bardzo dziękujemy za ciekawe warsztaty i nowe doznania.

     • Pracownia kreacji cyfrowych „Energia w sieci”

     • II Liceum Ogólnokształcące im. J. Ligonia w Chorzowie modernizuje pracownię komputerową. Ostatnio pracownia wzbogaciła się o 19 nowych monitorów, które zostały zakupione dzięki finansowemu wsparciu CEZ Chorzów S.A. W pozyskaniu tych środków pomogła chorzowska Fundacja Rozwoju Edukacji SPATIA.

      O tym, jak ważne są dobrej jakości monitory wie każdy, kto projektuje grafikę, edytuje zdjęcia lub montuje filmy. Dobry monitor to nie tylko piękny, wyrazisty i nasycony kolorami obraz, ale i ochrona oczu, które są szczególnie narażone na odczuwanie negatywnych efektów długotrwałego wpatrywania się w ekran. Zakupione do pracowni monitory posiadają funkcje redukujące emisję męczącego wzrok niebieskiego światła i migotania ekranu.

      „Przy zakupie wysokiej jakości sprzętu komputerowego trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie finansowe, którego udzieliła nam firma CEZ Chorzów S.A. Dobry sprzęt komputerowy, odpowiadający współczesnym standardom to większe możliwości i lepsze efekty edukacyjne. To wyższe kompetencje cyfrowe młodych ludzi, którzy już niedługo rozpoczną swoje dorosłe życie, także zawodowe – podkreśla dyrektor LO im. J. Ligonia Grażyna Widera.       

      Modernizacja pracowni kreacji cyfrowych w LO im. Ligonia ma na celu stworzenie najlepszych warunków do tworzenia przez uczniów treści multimedialnych, grafiki, podcastów, czyli doskonaleniu tych umiejętności, które szczególnie cenione są na współczesnym rynku pracy. 

     • Ślubowanie Klas Mundurowych

     • 17 listopada br. to dzień, w którym dwa roczniki klas mundurowych złożyły uroczyste ślubowanie. W obecności p. Dyrektor Grażyny Widery, zaproszonych gości m.in. przedstawicieli włodarzy miasta, służb mundurowych oraz swoich najbliższych zobowiązali się godnie służyć szkole i Ojczyźnie, dbać o dobro naszego miasta, wspierając jego mieszkańców. 

      Uczeń klasy mundurowej to nie tylko wyróżnienie, ale wielka odpowiedzialność. Cieszymy się, że tak wielu uczniów jest gotowych podjąć to wyzwanie.

     • wWarsztaty literackie pt.: „Rzeczywistość rozszerzona w książkach”.

     • 10.11.2021r. uczniowie naszego liceum, pod opieką mgr Marzeny Żylwis, wzięli udział w warsztatach literackich pt.: „Rzeczywistość rozszerzona w książkach”. Zajęcia są częścią projektu „Sztuka między mediami”, który dofinansowano ze środków MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU pochodzących z funduszu promocji kultury – państwowego funduszu celowego. Warsztaty odbyły się w CHCK – u, a poprowadziła je księgarka chorzowskiego „Dopełniacza” – pani Ewa Wieloch. Na początku próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na to, czym jest rzeczywistość rozszerzona w książkach? Mówiliśmy o interakcji książki papierowej z internetem, o tym, że człowiek w kontekście z nowymi mediami zmienia się jako czytelnik, poznaliśmy cyfrowe cechy książki. Po części teoretycznej, przyszedł czas na działanie – mogliśmy się pobawić różnymi książkami. Były książki sensoryczne, poznawane za pomocą dotyku czy zapachu; książka w 3d do oglądania nie tylko w okularach; pierwszy komiks w 3d, który oglądaliśmy w okularach; ciekawe książki o tematyce zoologicznej czy anatomii człowieka, które można oglądać za pomocą kolorowych szkiełek; książki wymagające ściągnięcia specjalnej aplikacji, by móc posłuchać muzyki do tekstu. Wielką frajdę sprawiło nam specjalne wydanie ulubionej książki wielu młodszych i starszych pt.: „Mały Książę” A.de Saint – Exupery, która też wymagała zainstalowania aplikacji na telefonie. Czytanie takiej pozycji stało się dużo ciekawsze. Mimo, że w większości były to książki dla dzieci, to sprawiły nam one wiele radości i zgodnym chórem stwierdziliśmy, że szkoda, że w dzieciństwie takich książek nie mieliśmy. Podsumowaniem warsztatów było wskazanie korzyści i wad, które płyną z AR (rzeczywistości rozszerzonej), zastanawialiśmy się również nad tym, czy jesteśmy na nią gotowi? Na zakończenie młodzież została zaproszona do wzięcia udziału w konkursie polegającym na napisaniu hipertekstowego utworu literackiego, w dowolnym gatunku, odsyłającego do treści poszerzających narrację samego tekstu. Na konkursowiczów czekają nagrody. Na uwagę zasługuje miła atmosfera warsztatów oraz duża aktywność naszych uczniów.

      Bardzo dziękujemy za ciekawe warsztaty i nowe doznania.